16-latek z wszczepialną pompą wspomagającą serce

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

16-latek z wszczepialną pompą wspomagającą serce

Post autor: admin. med. »

Pompę wspomagającą serce 16-latka, cierpiącego z powodu jego ciężkiej niewydolności, wszczepili mu lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu. Implantowalne urządzenie pozwoli chłopcu wkrótce opuścić szpital i w domu czekać na przeszczep.

Jak poinformował w piątek (8 lipca) PAP koordynator oddziału kardiochirurgii dziecięcej w ŚCCS dr Szymon Pawlak, stan chłopca w ostatnich kilku miesiącach pogorszył się i konieczne było zastosowanie wspomagania w oczekiwaniu na przeszczep. - To była jego jedyna szansa na przeżycie - powiedział.

Pompę zastępującą pracę lewej komory serca umieszczono w worku osierdziowym. Przez wyprowadzoną z klatki piersiowej linię zasilającą urządzenie jest połączone z modułem sterującym i dwoma akumulatorami, które pozwalają pacjentowi na swobodne przemieszczanie się przez 6-8 godzin. Potem akumulatory trzeba naładować. Akumulatory i moduł sterujący ważą ok. 2,5 kg i mieszczą się do niewielkiego plecaka czy podręcznej torby.

- Takie leczenie wymaga zgody pacjenta i w tym przypadku również jego rodziców. Potrzebna jest świadomość, dyscyplina. Ten nastolatek podszedł bardzo pozytywnie do takiego leczenia, z wiarą oczekuje też na przeszczep - powiedział dr Pawlak.

Jak zaznaczył, 16-latek z Pomorza jest najmłodszym pacjentem w zabrzańskim ośrodku, któremu wszczepiono implantowalną pompę.

- Współczesna medycyna nie oferuje na razie takiej możliwości dzieciom. Stosujemy urządzenia, z którymi dziecko musi cały czas przebywać w szpitalu. Granicą jest na razie wielkość pacjenta - wszczepialne urządzenia są przeznaczone dla pacjentów ważących co najmniej 50 kg, odpowiednie rozmiary musi mieć też klatka piersiowa, by pomieścić urządzenie - powiedział Pawlak.

- Mam nadzieję, że rozwój technologii umożliwili z czasem wszczepianie takich urządzeń również młodszym dzieciom. Zapotrzebowanie na wspomaganie krążenia jest niestety coraz większe, a dostępność do narządów do przeszczepu nie zwiększa się - zaznaczył kardiochirurg.
źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post