31 grudnia wygasają umowy na recepty

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

31 grudnia wygasają umowy na recepty

Post autor: admin. med. »

Od początku sierpnia br. osoby uprawnione do wystawiania recept mogą uzyskać uprawnienia do pobierania numerów recept na leki refundowane na podstawie wniosku w postaci papierowej oraz elektronicznej, przekazywanego do właściwego oddziału Funduszu za pośrednictwem Portalu Personelu i Portalu Personelu-SNRL. Udostępnione i zmodyfikowane aplikacje informatyczne z nową funkcjonalnością stanowią część Portalu NFZ i są przeznaczone głównie dla pracowników medycznych - informuje NFZ.

Aplikacje informatyczne będą umożliwiały:
• przygotowanie, wydruk i przekazanie wniosku w postaci elektronicznej o utrzymanie uprawnień do pobierania numerów recept po wygaśnięciu umów upoważniających do wystawiania recept, które wygasają z dniem 31 grudnia 2016 r.
• przygotowanie i wydrukowanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy upoważniającej z jednoczesnym wnioskiem o utrzymanie, bądź nie, dostępu do Portalu NFZ oraz uprawnień do pobierania numerów recept po rozwiązaniu umowy upoważniającej
• przekazanie w postaci elektronicznej wniosku o aktualizację danych
• przygotowanie, wydruk i przekazanie wniosku w postaci elektronicznej o dostęp do Portalu Personelu
• przygotowanie, wydruk i przekazanie wniosku w postaci elektronicznej o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept
• pobieranie puli numerów recept.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 poz. 45.271 z późn. zm)
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm)
Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 345, 1830 i 1991 oraz z 2016 r. poz. 652)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2016 poz. 62)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne (Dz.U. z 2015 poz. 1971)
Zarządzenie Nr 81/2016/DSOZ z dnia 29 lipca 2016 r. zmieniające zarządzenie Prezesa NFZ Nr 45/2009/DSOZ w sprawie korzystania z Portalu NFZ - wprowadza „Regulamin korzystania z Portalu NFZ przez pracowników medycznych” oraz wzór wniosku o uzyskanie dostępu do Portalu NFZ.
Zarządzenie Nr 80/2016/DGL Prezesa NFZ z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty - określa tryb i sposób nadawania numerów recept oraz tryb uzyskiwania uprawnienia do pobierania numerów recept po zniesieniu obowiązku zawierania umów upoważniających.

Osoby, które mają podpisaną umowę upoważniającą do wystawiania recept i mają dostęp do Portalu Personelu/Portalu Personelu-SNRL

Z wykorzystaniem Portalu Personelu można przygotować, wydrukować oraz przekazać w postaci elektronicznej do właściwego OW NFZ wniosek o utrzymanie uprawnienia do pobierania numerów recept po wygaśnięciu umowy upoważniającej, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 3 do Zarządzenia Nr 80/2016/DGL.

Po przekazaniu wersji elektronicznej wniosku należy wysłać lub przekazać osobiście do właściwego OW NFZ podpisany wniosek w postaci papierowej. Dopiero złożenie wniosku w postaci papierowej we właściwym OW NFZ umożliwi utrzymanie uprawnienia do pobierania numerów recept po wygaśnięciu umów upoważniających.

NFZ przypomina, że termin wygaśnięcia umów upoważniających upływa 31 grudnia 2016 r. Przekazywanie wniosków jest możliwe od początku sierpnia br.

NFZ zaleca jak najszybsze przekazanie ww. wniosków. W przeciwnym wypadku z dniem 1 stycznia 2017 r. uprawnienia do pobierania numerów recept zostaną automatycznie odebrane.

Szczegółowy tryb postępowania określa § 6 ust 5, 6 i 7 Zarządzenia Nr 80/2016/DGL.

Można również zaktualizować swoje dane osobowe oraz dane dotyczące wykonywanej działalności leczniczej wykorzystując udostępniony w Portalu Personelu wniosek o aktualizację danych. Należy wysłać ten wniosek do właściwego OW NFZ wyłącznie w wersji elektronicznej.
Osoby, które mają podpisaną umowę upoważniającą do wystawiania recept, ale nie mają dostępu do Portalu NFZ i będą z niego korzystać w celu pobierania numerów recept

Osoby takie mogą ubiegać się o uzyskanie dostępu do Portalu NFZ zgodnie z trybem i w sposób określony w Regulaminie korzystania z Portalu NFZ przez pracowników medycznych, stanowiącym załącznik nr 4 do Zarządzenia Nr 81/2016/DSOZ.

Uzyskanie dostępu do Portalu NFZ nie wymaga podpisania umowy upoważniającej do korzystania z tego portalu. Wystarcza akceptacja „Regulaminu korzystania z Portalu NFZ przez pracowników medycznych”.
Osoby, które zamierzają rozwiązać umowę upoważniającą do wystawiania recept i mają konta w Portalu NFZ

Od początku sierpnia br. można, za pośrednictwem Portalu Personelu, przygotować, wydrukować oraz przekazać w postaci elektronicznej do właściwego OW NFZ oświadczenie o rozwiązaniu umowy upoważniającej, zgodnie z wzorem określonym w załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 80/2016/DGL.

Składając takie oświadczenie należy jednocześnie zadeklarować chęć utrzymania dostępu do Portalu NFZ i uprawnienia do pobierania numerów recept albo złożyć rezygnację z tych uprawnień.

Oświadczenie w postaci papierowej należy złożyć lub wysłać do właściwego OW NFZ. Od dnia wpływu oświadczenia w postaci papierowej do właściwego OW NFZ obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia umowy. Po jego zakończeniu uprawnienia do pobierania numerów recept zostaną utrzymane lub automatycznie anulowane, w zależności od złożonej w oświadczeniu deklaracji. Szczegółowy tryb postępowania określa § 6 ust 1-4 Zarządzenia Nr 80/2016/DGL.

Można zaktualizować swoje dane osobowe oraz dane dotyczące wykonywanej działalności leczniczej wykorzystując udostępniony w Portalu Personelu wniosek o aktualizację danych. Należy wysłać ten wniosek do właściwego OW NFZ wyłącznie w wersji elektronicznej.
Osoby, które po raz pierwszy zwracają się do Funduszu o nadanie numerów recept i nie mają konta w Portalu NFZ

Od początku sierpnia br. można, za pośrednictwem Portalu Personelu, przygotować, wydrukować oraz przekazać w postaci elektronicznej do właściwego OW NFZ wniosek o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 1 do Zarządzenia Nr 80/2016/DGL. Wymaga to dysponowania aktywnym dostępem do Portalu NFZ. W związku z tym konieczne jest złożenie wcześniej wniosku o dostęp do Portalu NFZ.

Oba wnioski w postaci papierowej należy przekazać osobiście do właściwego OW NFZ. Uzyskanie dostępu do Portalu NFZ oraz uprawnienia do pobierania numerów recept wymaga potwierdzenia tożsamości w trakcie jednorazowej wizyty we właściwym OW NFZ w chwili składania wniosków.

Szczegółowy tryb postępowania i zasady nadawania numerów recept oraz uprawnienia do pobierania numerów recept z wykorzystaniem Portalu Personelu określa w szczególności rozdział 2 i 3 Zarządzenia Nr 80/2016/DGL.

Szczegółowy tryb uzyskiwania dostępu do Portalu NFZ określa Regulamin korzystania z Portalu NFZ przez pracowników medycznych, stanowiący załącznik nr 4 do Zarządzenia Nr 81/2016/DSOZ.
Osoby wystawiające recepty pro auctore i pro familia, które nie mają możliwości korzystania z Portalu NFZ

W szczególnych przypadkach uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept przez takie osoby będzie możliwe bezpośrednio w oddziale Funduszu, na podstawie złożonych dokumentów wyłącznie w postaci papierowej. Dopuszcza się nadawanie numerów recept tym osobom przez dyrektora OW Funduszu, z wykorzystaniem systemu informatycznego oddziału Funduszu w miejscu wskazanym przez dyrektora OW NFZ.
Instrukcja uzyskiwania dostępu do Portalu NFZ

W celu uzyskania dostępu do Portalu NFZ i uprawnienia do pobierania numerów recept oraz upoważnienia do korzystania z usługi eWUŚ należy:

pobrać ze strony internetowej OW NFZ wzór wniosku o uzyskanie ww. uprawnienia
wypełnić wniosek zgodnie z instrukcją i złożyć oświadczenia zawarte we wniosku
załączyć do wniosku następujące dokumenty:
• kopię prawa wykonywania zawodu
• kopię dokumentów potwierdzających posiadane specjalizacje i ich zakres
• kopię dokumentów potwierdzających ukończenie studiów wyższych zawodowych
• kopię zaświadczenia zdobycia dodatkowych uprawnień przez pielęgniarki i położne do wystawiania recept na podstawie odrębnych przepisów.
podpisany wniosek wraz z dokumentami, o których mowa w pkt 3, złożyć osobiście w oddziale wojewódzkim Funduszu, właściwym ze względu na:
• adres miejsca udzielania świadczeń albo
• adres miejsca przyjmowania wezwań w przypadku wykonywania działalności leczniczej w miejscu wezwania albo
• adres miejsca zamieszkania w przypadku wystawiania wyłącznie recept pro auctore i pro familia.
przedłożyć do wglądu oryginały dokumentów, o których mowa w pkt 3.
okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

W wyniku pozytywnej oceny wniosku upoważniony pracownik OW NFZ nadaje osobie składającej wniosek dostęp do portalu NFZ i uprawnienie do pobierania numerów recept, przekazuje login i hasło do konta w Portalu NFZ.

Oddział Funduszu może odmówić uzyskania ww. uprawnienia w przypadku wątpliwości co do wiarygodności informacji zawartych we wniosku.

Nadane uprawnienia umożliwiają zalogowanie się do Portalu NFZ, a następnie pobranie puli numerów recept.

Osoba zamierzająca wystawiać recepty powinna następnie wystąpić o upoważnienie do korzystania z usługi eWUŚ, o ile go dotychczas nie posiada.

Do pobrania:
Wniosek o dostęp do Portalu NFZ dla pracowników medycznych
Regulamin korzystania z Portalu NFZ przez pracowników medycznych
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post