38 zachorowań na odrę blisko granicy z Polską

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

38 zachorowań na odrę blisko granicy z Polską

Post autor: Asystentka »

Czechy: 38 zachorowań na odrę blisko granicy z Polską
Na północnych Morawach, w Ostrawie i okolicznych powiatach panuje epidemia odry. Czechy w ostatnich latach były krajem niemal wolnym od zachorowań na tę chorobę, tymczasem w ostatnich dniach zanotowano ich aż 38. Ponad połowę chorych stanowią niemowlęta, którym ze względu na wiek nie podano jeszcze pierwszej dawki szczepionki.

Jak informują czeskie media, w badaniach laboratoryjnych potwierdzono już 27 z 38 przypadków odry. Większość chorych (32) mieszka w Ostrawie, pojedyncze przypadki odnotowano w okolicznych powiatach. Oprócz niezaszczepionych ze względu na wiek niemowląt zachorowali też dorośli, w tym sześcioro pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wszyscy chorzy są leczeni w szpitalach, przede wszystkim w Klinice Chorób Zakaźnych w Ostrawie. W szpitalach w regionie ograniczono odwiedziny na oddziałach dziecięcych i położniczych, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Czescy dziennikarze przypominają, że trzy lata temu w Uście na Łabą doszło do lokalnej epidemii odry, w wyniku której zachorowało niemal 190 osób – wirus został wówczas zawleczony do Czech przez mężczyznę, który przyleciał z Indii. Piszą też, że zarówno bliskość Niemiec, gdzie zachorowań na odrę zanotowano w ciągu ostatnich 12 miesięcy kilkaset, jak i fakt że Czesi dużo i chętnie podróżują do krajów, gdzie łatwo zarazić się wirusem odry, pozwalają przypuszczać, że do mniej lub bardziej lokalnych epidemii będzie dochodzić.

Odsetek zaszczepionych przeciwko odrze w Czechach jest duży, powyżej 95 proc., czyli poziomu potrzebnego do zapewnienia tzw. odporności populacyjnej. Czescy dziennikarze przypominają przy okazji obecnej fali zachorowań, że 3 lata temu niemal co czwarty chory na odrę otrzymał w przeszłości dwie dawki szczepionki, co dostarczyło ruchom antyszczepionkowym argumentów przeciwko obowiązkowym szczepieniom. Jednocześnie zwracają uwagę, że dzięki szczepieniom przeciwko odrze już od niemal 40 lat nikt w Czechach nie zmarł z powodu tej choroby, niewielka jest też liczba przypadków odry o ciężkim przebiegu.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post