Ablacja inwazyjny zabieg w leczeniu arytmii serca

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Ablacja inwazyjny zabieg w leczeniu arytmii serca

Post autor: admin. med. »

Ablacja to inwazyjny zabieg przeprowadzany w celu całkowitego wyleczenia arytmii. Polega on na wytworzeniu w sercu niewielkiej blizny, w miejscu powstawania arytmii .Tkanka serca traci w tym miejscu swoje właściwości elektryczne i przestaje być źródłem zaburzeń rytmu. Dzięki temu w około 90% przypadków dochodzi do całkowitego wyleczenia.

Jakie korzyści płyną z wykonania ablacji ?

Arytmie u wielu chorych mają charakter nawrotowy. Wymagają przewlekłego przyjmowania leków, zwykle przez wiele lat. Leki często zmniejszają objawy choroby, jednak nie prowadzą do całkowitego wyleczenia. Mogą ujawnić się również ich groźne działania uboczne. Istotą ablacji jest wyeliminowanie fragmentu tkanki serca, w której powstaje arytmia. Efektem jest całkowite ustąpienie zaburzeń rytmu u około 90% pacjentów. Nie ma wtedy konieczności przewlekłego przyjmowania leków.
Niektóre rodzaje arytmii niosą ze sobą ryzyko nagłego zatrzymania pracy serca. Należy do nich np. „zespół preekscytacji" spowodowany obecnością dodatkowej drogi przewodzenia w sercu. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania nagłej śmierci sercowej jest ablacja , która likwiduje tę dodatkową drogę.

Lekarz zalecając wykonanie ablacji zawsze kieruje się zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego które są akceptowane i szeroko stosowane w Polsce.

Jak przebiega zabieg ablacji ?

Ablacja przeprowadzana jest zazwyczaj bezpośrednio po wykonaniu badania elektrofizjologicznego. Jeden z cewników używanych podczas badania elektrofizjologicznego jest usuwany, a w jego miejsce wprowadza się cewnik ablacyjny. Następnie dzięki płynącemu przez ten cewnik prądowi o wysokiej częstotliwości, dochodzi do jego podgrzania (do kilkudziesięciu stopni). Efektem jest powstanie niewielkiej blizny. Do usunięcia arytmii niezbędne jest czasami wykonanie kilku blizn. Podobnie jak do badania elektrofizjologicznego, pacjent nie jest do ablacji usypiany. Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny, choć niektórzy pacjenci odczuwają przemijające uczucie ciepła, pieczenie czy niewielki ból w klatce piersiowej. Czas trwania ablacji jest bardzo zmienny . Zwykle trwa jednak (nie licząc poprzedzającego badania elektrofizjologicznego) około 1 godziny.

Jakie powikłania zdarzają się podczas badania elektrofizjologicznego i ablacji ?

Powikłania towarzyszące badaniu elektrofizjologicznemu i ablacji zdarzają się rzadko. Zabiegi te są bezpieczniejsze od większości zabiegów inwazyjnych w kardiologii. Powikłania mogą dotyczyć miejsca wprowadzania cewników - mogą powstawać tam krwiaki, siniaki ustępujące zwykle samoistnie i nie wymagające specjalnego leczenia. Bardzo rzadko występujące, jednak znacznie groźniejsze powikłania związane są bezpośrednio z sercem. Należy do nich uszkodzenie zastawek czy perforacja serca. Dotyczy to około 0,5% zabiegów, najczęściej u pacjentów ciężką niewydolnością serca. Typowym, aczkolwiek również rzadkim powikłaniem zabiegu ablacji może być także wytworzenie bloku przedsionkowo-komorowego z koniecznością implantacji rozrusznika serca.

Skuteczność zabiegu ablacji:

W zależności od rodzaju arytmii skuteczność ablacji jest różna, w większości chorób wynosi jednak ok. 90%. Po wygojeniu się miejsca ablacji może dojść do odnowienia się aktywności elektrycznej tkanki i nawrotu arytmii. Zdarza się to u ok. 2-4% chorych ( najczęściej w ciągu miesiąca). W tych przypadkach często niezbędny jest drugi etap zabiegu, po którym skuteczność dochodzi do 95%. Po skutecznej ablacji u wielu chorych przez okres około 4-6 tygodni występuje uczucie niemiarowego bicia serca. Przyczyną są pojedyncze skurcze dodatkowe , wynikające z podrażnienia serca podczas zabiegu. Po kilku tygodniach dolegliwości te zwykle ustępują samoistnie

Opracował zespół lekarzy ELMEDICA:
lek. Monika Klank - Szafran kardiolog, elektrofizjolog ablacyjny
dr n. med. Sebastian Stec internista, elektrofizjolog ablacyjny
lek. Janusz Śledź kardiolog, elektrofizjolog ablacyjny
źródło: elmedica.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post