ALERGENY rodzaje

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

ALERGENY rodzaje

Post autor: admin. med. » 15 sie 2016, o 11:36

Choroby alergiczne należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych i częściej występują w krajach rozwiniętych takich jak Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej, częściej także dotyczą mieszkańców miast niż na terenów wiejskich. Choroby te zajmują czwarte miejsce pod względem częstości występowania po chorobach nowotworowych, chorobach układu krążenia i AIDS.
Alergenem może być praktycznie każda substancja występująca powszechnie lub sporadycznie w środowisku człowieka, niezależnie od jej budowy chemicznej i drogi wnikania do ustroju oraz właściwości immunologicznych. W zależności od drogi wnikania alergenu do organizmu można je podzielić na:
Alergeny inhalacyjne, wziewne lub wdychane – wywołują alergie układu oddechowego /kurz domowy, roztocza, pyłki roślin, pierze, zarodniki grzybów, alergen tytoniu, sierść i ślina zwierząt/
Alergeny pokarmowe – stanowią główną przyczynę alergii wieku dziecięcego, ale mogą także wywołać ciężkie objawy ogólne u osób dorosłych /białka zwierzęce, jaja, owoce, orzeszki, skorupiaki i wiele, wiele innych/
Alergeny kontaktowe – warunkują alergiczne chorób skóry, są przyczyną kontaktowego wyprysku i często powodują choroby zawodowe /chrom, nikiel, kobalt, guma, tworzywa sztuczne, maści, leki stosowane zewnętrznie, kosmetyki/
Alergeny wprowadzane do ustroju przez użądlenia lub ukąszenia owadów – mogą być przyczyna wstrząsu anafilaktycznego /osy, pszczoły, mrówki, komary/
ALERGENY INHALACYJNE
Kurz domowy – składa się z organicznych i nieorganicznych substancji i jest mieszanką wielu alergenów, główne działanie alergizujące wywołują roztocza i ich odchody, oprócz nich insekty i ich odchody, zarodniki grzybów, ziarna pyłków roślin, pierze, sierść zwierząt domowych, pyły organiczne i nieorganiczne.
Pyłki roślin - pochodzą z większości drzew, traw i chwastów. Są to dość duże cząsteczki. Trzeba pamiętać, że pod wpływem deszczu z pyłków są uwalniane mikroskopijne ilości skrobi i to ona odpowiada częściowo za zaostrzenie alergii. Najwyższe stężenia pyłków drzew występują wczesną wiosną, traw późną wiosną i wczesnym latem, chwastów w lecie i jesieni.
Zarodniki grzybów – głównie grzyby pleśniowe i drożdżaki które doskonale namnażają się w warunkach zapewniających ciepło i wilgoć. Alergicy muszą unikać ciemnych, wilgotnych, słabo wentylowanych pomieszczeń, nie wolno im korzystać ze starych materacy i poduszek, ograniczyć muszą także takie pokarmy jak: sery, piwo, owoce.
Pierze – uczulają pióra kur, kaczek, gęsi, indyków, gołębi, kanarków, papug.
Dym tytoniowy zawiera ponad 4500 związków (węglowodory policykliczne, tlenek węgla, dwutlenek węgla, tlenki azotu, nikotynę, akroleinę i inne) które mogą alergizować i prowadzić do rozwinięcia astmy oskrzelowej. Znane są doniesienia, że palenie papierosów bardziej predysponuje do uczulenia na roztocza kurzu domowego, ale palacze rzadziej uczulają się na pyłki roślin i alergeny kota.
Badania potwierdzają, że spaliny są także nośnikami wielu alergenów.
Ślina i sierść zwierząt – wełna owcza, sierść kota, psa, małych, hodowanych w domach zwierząt futerkowych.
1. Koty
Koty bardzo silnie alergizują ludzi. Główny alergen znajduje się w sierści i oznaczany jest symbolem Fel d 1. Jest to alergen o bardzo małych rozmiarach i dlatego bardzo łatwo penetruje górne drogi oddechowe. Ślina kota jest także źródłem wielu alergenów.
2. Psy
Psy rzadziej alergizują ludzi. Najsilniej alergizuje antygen Ca d 1 obecny w ślinie psa.
3. Gryzonie
Uczulenie na alergeny gryzoni (myszy, szczurów, chomików, świnek morskich, tchórzofretek itp.) najczęściej dotyczy hodowców tych zwierząt, ale istnieje wiele domostw w których obecność myszy i szczurów jest powszechna. Źródłem alergii są białka obecne w moczu tych zwierząt.
ALERGENY POKARMOWE
Po spożyciu pokarmu (uczulającego danego osobnika) po kilku minutach, a niekiedy do dwóch godzin, występuje reakcja alergiczna objawiająca się najczęściej pokrzywką, rozlaną opuchlizną wokół oczu i ust lub skurczami żołądka. Niekiedy występują poważne problemy z oddychaniem. W cięższych przypadkach może dojść do obniżenia ciśnienia krwi, zawrotów głowy i utraty przytomności. Taka sytuacja wymusza szybkie wezwanie karetki pogotowia. Najczęściej uczulają jaja, białka mleka, poziomki i truskawki, czekolada, orzeszki ziemne, skorupiaki i inne owoce morza.
ALERGENY KONTAKTOWE
Metale - najczęściej uczula nikiel. Kilkakrotnie częściej chorują kobiety które przekuwają uszy i noszą np. tanie kolczyki. Chrom – jest używany w procesie garbowania skóry zwierzęcej i może wywołać kontaktowe zapalenia skóry / buty, torby, paski od zegarków/. Rtęć – może znajdować się w środkach kosmetycznych i szczepionkach.
Substancje zapachowe dodawane do kosmetyków, artykułów chemii gospodarczej, żywności. Przypuszcza się, że około 5% populacji alergicznie reaguje na te środki.
Guma i wyroby z kauczuku. Alergie najczęściej spotykane wśród personelu medycznego i u osób sprzątających. W przypadku wyrobów kauczukowych uczulają głównie tiuramy – związki stosowane do przyśpieszania wulkanizacji kauczuku. Wzrost uczuleń kontaktowych na gumę spowodowany jest głównie przez zwiększoną profilaktykę antywirusową w placówkach służby zdrowia. W tej grupie dochodzi również do zawodowych alergii kontaktowych na leki – uczulają głównie antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki miejscowo znieczulające i cytostatyki.
ALERGENY JADU OWADÓW
Odczyny alergiczne występujące po użądleniu przez owady mogą występować miejscowo lub mogą dotyczyć całego organizmu. Najbardziej niebezpieczne dla osoby uczulonej są użądlenia przez owady takie jak pszczoły, osy, szerszenie i mrówki, bo mogą spowodować ciężkie odczyny ogólne, typu wstrząsu anafilaktycznego prowadzącego nawet do zejścia śmiertelnego. Jad tych owadów zawiera różne związki o dużej aktywności biologicznej wykazujące silne działanie uczulające, jednak uczulenie np. na jad pszczoły nie oznacza że jest się uczulonym na jad innych owadów.
Po użądleniu przez owad należy założyć opaskę powyżej miejsca użądlenia, usnąć żądło, przyłożyć kompres z epinefryną lub okład z lodem. W przypadku objawów wstrząsu trzeba natychmiast wezwać karetkę pogotowia.
Również ukąszenia komarów mogą być przyczyną miejscowych, a nawet uogólnionych objawów alergicznych i wywołują swędzenie i niewielki obrzęk. Można posmarować skórę w miejscu ukucia żelem lub kremem kupionym w aptece z substancją przeciwświądową i przeciwobrzękową oraz zastosować zimny okład.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post