Alkohol nawet w niewielkiej ilości zwiększa ryzyko raka pier

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
Asystentka

Alkohol nawet w niewielkiej ilości zwiększa ryzyko raka pier

Post autor: Asystentka »

Alkohol nawet w niewielkiej ilości zwiększa ryzyko raka piersi

Wypijanie jedynie kieliszka wina lub szklanki piwa dziennie, czyli około 10 g alkoholu może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka piersi o 5 procent u kobiet przed menopauzą I 9 procent u kobiet po menopauzie.
To ostrzeżenie zostało opublikowane w raporcie Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem AICR i Światowego Funduszu Badań nad Rakiem WCRF. Raport objął 119 badań z całego świata dotyczących ponad 119 milionów kobiet i 260 tys. przypadków raka piersi. Eksperci komentują, że raport w sposób jasny stwierdza, iż spożywanie jednego drinka dziennie zwiększa ryzyko raka i to główny przekaz z publikacji.

Według raportu intensywne ćwiczenia ( bieganie, jazda na rowerze) redukują ryzyko raka piersi zarówno u kobiet przed jak i po menopauzie, a silne dowody wskazują, ze nawet umiarkowany wysiłek fizyczny ( spacerowanie, uprawa ogródka) także zmniejsza ryzyko u kobiet po menopauzie. Ryzyko to u najbardziej aktywnych kobiet może być zredukowane nawet o 17 procent u kobiet przed menopauzą i 10 procent u kobiet po menopauzie.

Również otyłość zwiększa ryzyko raka piersi. Nadwaga i otyłość podczas dorosłości zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie, podobnie jak znaczące przybranie na wadze w życiu dorosłym. Ryzyko zmniejsza karmienie piersią.
źródło: termedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post