Alternatywne terapie w onkologii: mit czy prawda naukowa?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Alternatywne terapie w onkologii: mit czy prawda naukowa?

Post autor: Asystentka »

Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem uruchamia edukacyjny serwis o alternatywnych i komplementarnych metodach stosowanych przez chorych na nowotwory


Serwis zawiera aktualne i rzetelne informacje na ten temat, oparte na wynikach badań publikowanych w uznanych czasopismach naukowych. Źródłem serwisu jest portal Complementary and Alternative Medicine (CAM) Narodowego Instytutu Raka (National Cancer Institute), amerykańskiej agencji federalnej, która Polskiej Lidze Walki z Rakiem udzieliła licencji na jego tłumaczenie i publikację.

Celem tej inicjatywy jest dostarczenie zainteresowanym osobom obiektywnej wiedzy o metodach, które niekiedy mogą przynieść korzyści zdrowotne, być obojętne lub też szkodliwe dla zdrowia. Niektóre z nich mogą być pomocne
w zapobieganiu chorobom nowotworowym oraz utrzymaniu czy poprawie zdrowia, wpływać na łagodzenie objawów choroby czy skutków ubocznych leczenia lub poprawiać samopoczucie, ale nie są skutecznymi metodami leczenia nowotworów.

Polska Liga Walki z Rakiem stanowczo podkreśla, że zaniechanie leczenia zalecanego przez lekarzy specjalistów na rzecz tzw. metod niekonwencjonalnych lub ich łączenie ze standardowym leczeniem onkologicznym bez wiedzy lekarza jest niebezpieczne.

W języku polskim stosuje się wiele nazw określających metody, których intencją jest leczenie lub wspomaganie leczenia, a które funkcjonują poza tzw. medycyną konwencjonalną czy standardową, opartą na naukowych podstawach. Wymiennie używane są pojęcia: medycyna naturalna, medycyna niekonwencjonalna, medycyna holistyczna, medycyna tradycyjna, medycyna ludowa, medycyna alternatywna, medycyna integracyjna, paramedycyna i inne.
Za przykładem National Cancer Institute w serwisie Ligi używane są trzy określenia:
• medycyna komplementarna, czyli metody stosowane razem ze standardową opieką medyczną,
• medycyna alternatywna, czyli stosowana zamiast standardowej opieki medycznej,
• medycyna integracyjna, czyli podejście łączące medycynę konwencjonalną z bezpiecznymi i potencjalnie przydatnymi elementami medycyny komplementarnej i alternatywnej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post