Amerykanie opracowali plastikową macicę dla wcześniaków.

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Amerykanie opracowali plastikową macicę dla wcześniaków.

Post autor: Asystentka »

Amerykanie opracowali plastikową macicę dla wcześniaków. Badania na owcach
Amerykańscy specjaliści skonstruowali sztuczną macicę z plastiku, pozwalającej lepiej ratować wcześniaki niż najnowocześniejszy inkubator. Na razie eksperymenty prowadzone są na owcach - informuje "Nature Communications".

Sztuczna macica to plastikowy worek wypełniony płynem zastępującym płyn owodniowy. W takich warunkach specjaliści Children's Hospital of Philadelphia (USA) byli w stanie przez miesiąc utrzymać przy życiu przedwcześnie urodzony płód owcy.

Jagnię umieszczono w urządzeniu na takim etapie jego rozwoju, który odpowiada 23-tygodniowemu ludzkiemu płodowi. Dziecko, które przyjdzie na świat tym czasie, po umieszczeniu w inkubatorze ma jedynie 15 proc. szans na przeżycie. To najbardziej krytyczny okres. W 24. tygodniu szanse przeżycia wcześniaka zwiększają się do 55 proc., a w 25. tygodniu - do 80 proc.

Główny autor eksperymentu dr Alan Flake twierdzi, że płód owcy w sztucznej macicy przeżył kilka tygodni i był w stanie nadal prawidłowo się rozwijać. Udało się tego dokonać dzięki temu, że zapewniono mu warunki podobne do tych, jakie płód ma w macicy.

W inkubatorze dziecko jest na "suchym lądzie" i musi oddychać powietrzem, do czego nie dojrzały jeszcze jego płuca. Z tego powodu jest ono wentylowane, ale to z kolei może zakłócić rozwój płuc i dziecko nie przeżyje.

W sztucznej macicy płód ma warunki podobne do tych, jakie występują w narządach rodnych. Płyn zawierający sól - pełniący rolę płynu owodniowego - stale jest wymieniany. Rolę łożyska pełnią przewody, którymi do organizmu płodu stale doprowadza jest krew, która również jest wymieniana po jej utlenieniu i wzbogaceniu w substancje odżywcze.

W eksperymencie amerykańskich specjalistów jagnię w plastikowej macicy było podtrzymywane przy życiu przez 28 dni. Potem je uśmiercono, żeby zbadać, w jakim stanie były jego narządy oraz mózg. W kolejnych próbach jagnięta zachowano przy życiu. Dr Emily Partridge z Children's Hospital of Philadelphia twierdzi, że rozwijają się one prawidłowo, podobnie jak owieczki, które przyszły na świat w sposób naturalny.

Amerykańscy badacze twierdzą, że pierwszy próby użycia sztucznej macicy do ratowania ludzkich płodów będą możliwe za kilka lat.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post