Amlozek 10, obniżający ciśnienie tętnicze krwi.

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Amlozek 10, obniżający ciśnienie tętnicze krwi.

Post autor: admin. med. »

Nazwa międzynarodowa: amlodipine
Działanie:

Lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Substancją aktywną jest amlodypina, będącą długodziałającym blokerem kanału wapniowego. Amlozek hamuje napływ jonów wapniowych przez wolne kanały wapniowe do komórek mięśni gładkich naczyń, rozszerza tętniczki, również obwodowe, powodując zmniejszenie ich oporu naczyniowego oraz zmniejszenie obciążenia następczego serca. Amlodypina rozszerza naczynia wieńcowe. Zmniejsza zużycie energii i zapotrzebowanie włókien sercowych na tlen. U pacjentów z niedokrwieniem mięśnia sercowego oraz z dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej pochodzenia sercowego korzystne działanie leku polega przede wszystkim na zapobieganiu nadmiernemu obciążeniu serca. Amlozek nie jest on wskazany w terapii ostrych napadów dławicy piersiowej. U chorych z nadciśnieniem tętniczym amlodypina podawana raz dziennie powoduje istotne klinicznie obniżenie ciśnienia tętniczego, zarówno w pozycji stojącej i leżącej. U osób z chorobą wieńcową amlodypina wydłuża łączny czas wykonywanego wysiłku, skraca czas do pojawienia się bólu w klatce piersiowej oraz zmniejsza częstość napadów dławicowych.
Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze łagodne i umiarkowane w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z innymi lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego: diuretykami, beta-adrenolitykami, inhibitorami konwertazy angiotensyny. Choroba niedokrwienna serca w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z nitratami lub beta-adrenolitykami, przy utrwalonym zwężeniu naczyń (stabilna dławica piersiowa), w nagłych stanach zwężenia naczyń tętniczych bez towarzyszących zmian w ich ścianach lub z wyżej wymienionymi zmianami (angina Prinzmetala).
Przeciwwskazania:

Uczulenie na składniki preparatu Amlozek lub inne podobne związki, ostre ataki dusznicy bolesnej (silny ból w klatce piersiowej, tuż za mostkiem), ciąża oraz okres karmienia piersią. Nie zaleca się podawania dzieciom i młodzieży poniżej 18 rż. Należy ostrożnie stosować u osób z upośledzoną czynnością wątroby.
Działania uboczne:

Objawy niepożądane występują zwykle sporadycznie, są przejściowe i zazwyczaj nie wymagają odstawienia leku. Mogą się pojawić zaburzenia rytmu serca zawroty głowy, zwolnienie częstości akcji serca, obrzęki okolicy kostek, bóle w klatce piersiowej, nadmierny spadek ciśnienia tętniczego, obwodowe zaburzenia ukrwienia (np. zaczerwienienie twarzy), omdlenia, upośledzone czucie, drżenia, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zwiększona potliwość, utrata łaknienia, anoreksja, zaparcia, zaburzenia połykania, biegunka, i inne, znacznie rzadsze.
Interakcje:

Podczas stosowania innych leków o działaniu obniżającym ciśnienie tętnicze krwi możliwe jest wystąpienie nadmiernego spadku ciśnienia. Adenozyna nasila działanie amlodypiny. U osób leczonych cyklosporyną podczas podawania amlodypiny należy monitorować stan chorego. Leki przeciwgrzybicze zaburzają działanie preparatu Amlozek i mogą zwiększać prawdopodobieństwo występowania działań niepożądanych, zwłaszcza obrzęków. Podczas przyjmowania Ritonaviru i Sakwinaviru należy zmniejszyć dawkę amlodypiny. Moksonidyna nasila działanie amlodypiny. Rifampicyna zaburza metabolizm antagonistów wapnia. Jednoczesne stosowanie cymetydyny, digoksyny, indometacyny, fenytoiny i warfaryny nie wywołuje reakcji o wyraźnym znaczeniu.
Dawkowanie:

Preparat Amlozek jest podawany zazwyczaj jeden raz w ciągu doby w dawce 5 mg. Maksymalna dawka wynosi 10 mg jeden raz dziennie. Dawkowanie u osób w podeszłym wieku, o niskiej masie ciała lub u osób z niewydolnością wątroby jest odmienne. Zwykle po 7-14 dniach leczenia można rozważyć zmianę dawki. Preparat Amlozek można stosować równocześnie z lekami moczopędnymi, inhibitorami konwertazy angiotensyny, z beta-blokerami, z nitratami o przedłużonym działaniu oraz z nitrogliceryną. Nie jest konieczna zmiana dawki leku u osób z niewydolnością nerek.
Uwagi:

Amlodypiny nie można usunąć z organizmu za pomocą dializy. Preparatu nie należy stosować podczas karmienia piersią, a w czasie ciąży może być podawany wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, jeśli tak zaleci lekarz prowadzący. Leku nie należy podawać dzieciom oraz młodzieży do lat 18. Dotychczas nie stwierdzono, by amlodypina w jakikolwiek sposób ograniczała zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych, jednak należy zachować ostrożność.
Dostępne postacie leku:

tabletki, 0,005 g, 30 tabl.
tabletki, 0,01 g, 30 tabl.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post