Amniopunkcja - inwazyjne badanie prenatalne

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Amniopunkcja - inwazyjne badanie prenatalne

Post autor: admin. med. »

Badanie amniopunkcji polega na pobraniu próbki płynu owodniowego (płyn otaczający dziecko), która następnie poddana zostaje analizie laboratoryjnej w celu zdiagnozowania wad genetycznych jakimi obarczony może być płód. Badanie to proponuje się ciężarnym, u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia schorzeń genetycznych. Amniopunkcja to także badanie wykorzystywane przy ustalaniu ojcostwa w czasie ciąży.

Amniopunkcja jest obecnie najczęściej wykonywanym inwazyjnym badaniem prenatalnym (głównie ze względu na najmniejsze ryzyko powikłań). Badanie amniopunkcji wykonuje się od 13 tygodnia ciąży. Przy pomocy ultrasonografu ustala się położenie dziecka, a następnie igłą nakłuwa się pęcherz płodowy i pobiera się płyn owodniowy. W pobranym płynie znajdują się komórki płodu pochodzące z owodni, ze skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Na specjalnej sztucznej pożywce zakłada się ich hodowlę in vitro, a po ich namnożeniu wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli określa jego kariotyp.

Amniopunkcja jest obarczona najmniejszym odsetkiem powikłań spośród badań inwazyjnych. Na wynik badania cytogenetycznego z amniopunkcji czeka się ok. 10-30 dni.
Wskazania do wykonania amniopunkcji genetycznej:

konieczność ustalenia ojcostwa jeszcze w czasie ciąży
wiek matki powyżej 35 lat lub wiek ojca powyżej 55 lat
urodzenie dziecka z trisomią 21 lub innymi zaburzeniami chromosomalnymi
urodzenie dziecka z wadą cewy nerwowej lub wady cewy nerwowej w rodzinie
urodzenie dziecka z wadą ośrodkowego układu nerwowego
urodzenie dziecka z chorobą metaboliczną


Możliwe powikłania amniopunkcji:

Tego typu badanie powinno być wykonywane tylko przez doświadczonych lekarzy. Gwarantują oni całkowicie bezpieczny przebieg zabiegu. W marginalnych przypadkach amniopunkcja może spowodować:

uszkodzenie łożyska lub pępowiny
krwawienie matczyne lub płodowe
nakłucie narządów płodu
infekcja wewnątrzmaciczna
przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
odpływanie wód płodowych (0,9%)

Dlatego właśnie najistotniejsze w tym zabiegu jest doświadczenie osoby, która ma go wykonać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post