Angiografia mózgowa

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Angiografia mózgowa

Post autor: admin. med. »

Angiografia mózgowa jest badaniem wykonywanym przy podejrzeniu tętniaka lub malformacji naczyniowej. Niekiedy badanie wykonuje się przed leczeniem operacyjnym, które obejmuje zwężenie lub niedrożność tętnicy oraz w przypadku wykrycia niektórych nowotworów mózgu, aby uwidocznić wszystkie naczynia związane z rozległością guza. Dzięki temu można podjąć decyzję o rozległości planowanego leczenia.

1. Na czym polega angiografia mózgowa?
Obraz angiografii mózgowej Obraz angiografii mózgowej Obraz uzyskany w wyniku angiografii mózgowej pokazujący tętniaka...
Badanie angiograficzne polega na uzyskaniu obrazu naczyń za pomocą promieniowania rentgenowskiego. W normalnych warunkach nasze naczynia krwionośne nie są widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Właśnie z tego powodu pacjentowi podaje się kontrast, który silnie pochłania promieniowanie.

Przed badaniem angiograficznym wykonywane są badania poprzedzające, do których zaliczamy tomografię komputerową, badanie dopplerowskie i USG. Pacjent powinien zgłosić przed wykonaniem badania informacje o alergiach, aktualnie przyjmowanych lekach, wynikach poprzedzających badanie, wysokości ciśnienia tętniczego krwi, obecności wola nadczynnego tarczycy, skłonności do krwawień czy też ciąży. Badanie przeprowadzane jest na czczo i trwa 1-2 godziny, wiek pacjenta jest bez znaczenia. Wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego lub ogólnego (szczególnie u dzieci).

Angiografia jest wykonywana na dwa sposoby. Pierwszy polega na bezpośrednim nakłuciu tętnicy i wstrzyknięciu środka cieniującego. W tym samym czasie wykonywane są serie zdjęć rentgenowskich, które pozwalają zobaczyć naczynia krwionośne i wykryć nieprawidłowości, które w nich zachodzą. Druga metoda polega na cewnikowaniu tętnicy. Nakłuwa się dużą tętnicę, np. udową, pachwinową lub ramienną dużą igłą, przez którą wprowadza się elastyczny prowadnik. Następnie do światła naczynia wprowadza się cewnik, przez który podaje się środek cieniujący. Cewniki wykonane są z elementów zawierających metale, więc są widoczne na zdjęciach. Obie metody wykonywania badania angiograficznego są tak samo popularne.

W trakcie zabiegu należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie mózgu o wystąpieniu bólu czy pojawiającej się duszności, zawrotach głowy lub innych objawach po zastosowaniu dożylnie środka cieniującego.

2. Wskazania i przeciwwskazania do angiografii mózgowej
Angiografia mózgowa jest wykonywana przy:

podejrzeniu zmian naczyniowych w mózgowiu, tj. podejrzeniu obecności tętniaka lub malformacji naczyniowej, czasem wykonuje się ją przed planowanym leczeniem operacyjnym zwężenia lub niedrożności tętnicy;
podejrzeniu niektórych nowotworów mózgu, badanie wykonuje się w celu uwidocznienia wszystkich naczyń związanych z guzem, u pacjentów z dużym ryzykiem powikłań wykonuje się badanie przy pomocy cyfrowej angiografii substrakcyjnej DSA z niewielką ilością kontrastu.

Badanie bezwzględnie przeciwwskazane jest u:

osób z wolem nadczynnym tarczycy;
osób uczulonych na jodowe środki kontrastowe;
osób z wysokim ciśnieniem krwi;
osób ze skazą krwotoczną;
kobiet w ciąży;
kobiet w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.

3. Powikłania angiografii mózgowej
Należą do nich:

krwiak w miejscu nakłucia;
oderwanie części ściany tętnicy lub miażdżycowej blaszki przyściennej i zator naczyniowy;
przebicie ściany naczynia przez końcówkę cewnika;
wstrzyknięcie śródścienne środka kontrastowego, w którego następstwie może powstać tętniak naczyniowy;
zakrzep wewnątrznaczyniowy;
wysypka, zaczerwienienie i obrzęk skóry;
wymioty;
zawroty głowy;
zapaść naczyniowa.

Jak każde tego typu badanie, angiografia mózgowa zagrożona jest występowaniem powikłań, dlatego nie powinno nikogo dziwić ich pojawienie się po przeprowadzonym zabiegu.
źródło:portal.abczdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post