Apel o szybszą rehabilitację osób wybudzanych ze śpiączki

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Apel o szybszą rehabilitację osób wybudzanych ze śpiączki

Post autor: admin. med. »

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska ponownie zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o umożliwienie lekarzom zakładów opiekuńczo-leczniczych kierowania osób wybudzonych ze śpiączki na rehabilitację neurologiczną w szpitalu. Według resortu takie rozwiązanie może wydłużyć oczekiwanie na rehabilitację.

Pod koniec sierpnia Kozłowska wystosowała do resortu zdrowia pismo, w którym wskazywała, że lekarze zakładów opiekuńczo-leczniczych (ZOL) powinni móc kierować pacjentów wybudzonych ze śpiączki na stacjonarną rehabilitację neurologiczną do oddziałów szpitalnych. Jej zdaniem brak takiej możliwości znacznie opóźnia rehabilitację tych osób.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wyraził opinię, że "nie występują przesłanki" do rozszerzenia kompetencji lekarzy ZOL w tym zakresie. Argumentował, że zgodnie z przepisami do ZOL trafiają pacjenci, którzy wymagają całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie hospitalizacji w oddziale szpitalnym.

- Ponadto - zauważył Łanda - lekarz ZOL może skierować pacjenta do szpitala lub poradni specjalistycznej w celu dalszej diagnostyki w przypadku zmiany stanu zdrowia.

- Dając możliwość wystawiania lekarzom zakładów opiekuńczych skierowania na rehabilitację neurologiczną stacjonarną, zachodzi obawa wydłużenia czasu oczekiwania na realizację przedmiotowych świadczeń. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż lekarz w zakładzie opiekuńczym nie posiada odpowiedniego sprzętu medycznego umożliwiającego diagnostykę neurologiczną - przekonywał wiceminister.

Dodał, że lekarz neurolog pracujący w takim zakładzie (w ramach porady specjalistycznej lub cząstkowego etatu) "podejmuje decyzję odnośnie dalszego postępowania z wybudzonym ze śpiączki pacjentem".

W odpowiedzi na to pismo Kozłowska przywołała stanowisko Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ, w którym wskazano, że zgodnie z przepisami "skierowanie przez lekarza ze specjalizacją neurologii zatrudnionego w ZOL nie może być honorowane".

Obecnie oddziały szpitalne i poradnie, z których pacjenci mogą być kierowani na stacjonarną rehabilitację neurologiczną, są dokładnie określone rozporządzeniem ministra zdrowia.

Wskazano w nim, że na taką rehabilitację mogą być przyjmowani pacjenci ze skierowaniem z części oddziałów lub klinik, m.in. anestezjologii i intensywnej terapii oraz chirurgii ogólnej. Mogą na nią liczyć także osoby kierowane z niektórych specjalistycznych poradni, np. rehabilitacyjnej i neurologicznej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post