Apteki tylko dla farmaceutów

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Apteki tylko dla farmaceutów

Post autor: Asystentka »

Nie - farmaceuci zostaną z "pustym" prawem majątkowym
Wyłączenie z grona właścicieli dzisiejsze podmioty posiadające apteki, którymi są przede wszystkim przedsiębiorcy niebędący farmaceutami to nieuzasadniona dyskryminacja – ocenia projekt ustawy o Pf Konfederacja Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan negatywnie ocenia poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne i apeluje o pogłębioną dyskusję nad kształtem rynku aptekarskiego. Zdaniem Konfederacji, wprowadzanie zaproponowanych rozwiązań może doprowadzić do pozostawienia polskich przedsiębiorców bez szans na rozwój. Przedstawia argumenty.

Zaproponowane przepisy w projekcie ustawy o prawie farmaceutycznym zakładają, że od dnia wejścia w życie zmian jedynym podmiotem, który będzie mógł złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki będzie farmaceuta bądź spółka jawna / spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, a wspólnikami / partnerami spółki są farmaceuci.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, w ten sposób projektodawcy wyłączają z grona właścicieli dzisiejsze podmioty posiadające apteki, którymi są przede wszystkim przedsiębiorcy niebędący farmaceutami: - Jest to w naszej ocenie nieuzasadnione ograniczenie wolności gospodarczej i nieuzasadniona dyskryminacja.

Obecnie o wydanie zezwolenia może wystąpić każdy podmiot. Niemniej jednak obecnie obowiązujące przepisy wprowadzają ograniczenia gwarantujące bezpieczeństwo właściwego prowadzenia aptek poprzez wymóg otrzymania zezwolenia na prowadzenie apteki, które wydaje Inspekcja Farmaceutyczna po ocenie m.in. czy podmiot daje rękojmie prawidłowego prowadzenia apteki.

Ograniczenia dot. bezpieczeństwa dotyczą także obowiązku ustanowienia kierownika apteki, którym musi być farmaceuta.

Jak wskazuje Konfederacja, dodatkowo zmiany oprócz ograniczeń demograficznych (apteka nie może być otwarta, jeżeli na dzień składania wniosku na jedną aptekę przypada co najmniej 3000 mieszkańców) i ograniczeń geograficznych (apteka nie może być otwarta, jeżeli odległość do najbliższej apteki wynosi mniej niż 500 metrów) wprowadzają rozwiązania naruszające ochronę praw własności i prawa dziedziczenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post