Aptekom "z sumieniem" grożą kary finansowe

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Aptekom "z sumieniem" grożą kary finansowe

Post autor: Asystentka »

GIF: aptekom "pro-life" grożą kary finansowe
"Jeśli szukasz pracy lub chcesz zrobić staż w aptece pro-life, gdzie wymogi Twojego sumienia będą uszanowane, to skontaktuj się z nami" - cytuje fragment komunikatu Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski Wirtualna Polska. Według GIS powoływanie się aptekarzy na klauzulę sumienia jest niezgodne z prawem.

Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, tłumaczy, że w polskim prawodawstwie klauzula sumienia w przypadku farmaceutów nie została nigdzie zapisana, dlatego Inspektorat, choć rozumie skomplikowanie tematu, nie może jej akceptować.

Małgorzata Prusak ze Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski twierdzi, że brak takiej możliwości jest bardzo dyskusyjny. Tłumaczy, że aptekarze mają "takie samo prawo jak każdy inny obywatel do prawa wolności sumienia, które zagwarantowane jest w Konstytucji RP".

Farmaceuci, by nie narażać się na konsekwencje prawne, w swoich odmowach unikają często sformułowania "klauzula sumienia". Mówią: "tego leku nie ma i nie wiem kiedy będzie". Ale i takie słowa nie uchronią od wizyty inspektora farmaceutycznego.

Zgodnie z obowiązującym prawem apteka w swoim asortymencie musi posiadać wszystkie potrzebne pacjentowi leki. Jeśli pacjent zgłosi się po aktualnie niedostępny w punkcie lek, farmaceuta ma obowiązek mu go zapewnić, zamawiając go w hurtowni. Musi też określić, kiedy pacjent może się zgłosić po odbiór.

Jeżeli pacjent zgłosi Inspektoratowi Farmaceutycznemu, że w danym punkcie aptecznym farmaceuta odmówił sprzedaży jakiegokolwiek leku, ten wkracza do akcji. Robi kontrolę i nakazuje usunięcie tego rodzaju nieprawidłowości. Jeśli apteka nie dostosuje się, nakładane są kary finansowe.

Więcej: wp
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post