Aronia - właściwości, leczenie nadciśnienia

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Aronia - właściwości, leczenie nadciśnienia

Post autor: admin. med. »

Aronia jaki wspaniały i pyszny owoc. Aronia wygląda też pięknie w naszych ogródkach jako ozdoba ale aronia to przede wszystkim owoc na zdrowie. Prozdrowotne znaczenie aronii zostało odkryte niedawno. W przeprowadzanych badaniach na świecie i w Polsce potwierdzono dobroczynne działanie aronii na nasze zdrowie.
Jak się dowiadujemy aronia działa podobnie jak czerwone wino

Owoce aronii swoje właściwości zawdzięczają flawonoidom i rutynie. To właśnie powyższe składniki zapewniają kondycję naczyniom krwionośnym. Wyciąg z soku aronii skutecznie reguluje nadciśnienie tętnicze i zapobiega odkładaniu się cholesterolu. Owoce aronii zawierają także antocyjany, które zwalczają wolne rodniki. Aronia jest także źródłem witamin: A,C, E, P oraz biopierwiastków, błonnika, pektyny makro i mikroelementów.
Sok, owoce oraz przetwory z aronii

Zapobiegają miażdżycy. Działają przeciwkrwotocznie i uspokajająco. Wspomagają usuwać z organizmu szkodliwe metale ciężkie takie jak ołów, które gromadzą się w organizmie z powodu zanieczyszczonego środowiska. Ponadto uodparniają skórę na szkodliwe działanie słonecznych promieni UV. Aronia skuteczna jest także przy arteriosklerozie, katarze żołądka i hemoroidach.

Sok z aronii jest niezastąpiony dla dzieci i dorosłych w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wzmacnia naszą odporność.

Osoby spożywające regularnie aronię w różnej postaci nie chorują na anginy, przeziębienia oraz choroby dróg oddechowych , ponieważ są bardziej odporne.

Przy nadciśnieniu zaleca się wypijanie 30 ml soku z aronii trzy razy dziennie przed posiłkiem przez miesiąc.

Profilaktycznie pijemy szklankę soku z aronii dwa razy dziennie przez trzy tygodnie. Kuracje te się powtarza co 2 – 3 miesiące.

Owoce aronii

Są cierpkie i gorzkawe ale wystarczy, że wytworzymy bardzo smaczne i zdrowe przetwory, soki, konfitury, galaretki, powidła, marmolady czy dżemy, które smakują wyśmienicie. Szczególnie cenne są konfitury z aronii przy produkcji , których prawie w całości udaje się zachować P-aktywne związki. Aronia jest bardzo cennym dodatkiem do mięsa i drobiu. Najwięcej antyoksydantów i rutyny zawiera świeżo wyciśnięty sok z aronii. Najlepiej jak owoce aronii pochodzić będą z plantacji ekologicznych lub z gospodarstw gdzie nie stosuje się chemii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post