Atacand. Lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi.

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Atacand. Lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi.

Post autor: admin. med. »

Działanie:

Lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Zawiera cileksetyl kandesartanu, który podczas wchłaniania w przewodzie pokarmowym przechodzi w aktywną postać - kandesartan - będącą antagonistą receptora angiotensyny II. Działa w sposób selektywny na receptory angiotensynowe I (AT1). Angiotensyna II należy do układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA), który odgrywa główną rolę w powstawaniu nadciśnienia tętniczego oraz w innych chorobach układu krążenia krwi i naczyń krwionośnych. Preparat Atacand nie wpływa hamująco na enzym powodujący przejście angiotensyny I w angiotensynę II, dzięki czemu podczas przyjmowania leku nie obserwuje się występowania uporczywego kaszlu. Lek powoduje długotrwały spadek ciśnienia krwi, zmniejsza obwodowy opór naczyniowy. Nie wpływa na częstość skurczów serca, na pojemność minutową serca oraz objętość wyrzutową. Atacand może być stosowany we wszystkich stadiach nadciśnienia. Jest jednakowo skuteczny bez względu na wiek czy płeć chorej osoby. Po podaniu pojedynczej dawki lek obniża ciśnienie już po 2 h. W leczeniu długotrwałym oczekiwany efekt obniżający ciśnienie krwi osiąga się po upływie 4 tygodni. Lek podawany jest zwykle raz na dobę, gdyż zapewnia spadek ciśnienia trwający ponad 24 h. Atacand może być stosowany pojedynczo lub z innymi lekami obniżającymi ciśnienie krwi. Powoduje zwiększenie przepływu krwi przez nerki oraz zwiększa filtrację krwi w kłębuszkach nerkowych. Nie wykazuje niekorzystnego wpływu na stężenie cukru i lipidów we krwi. Jednoczesne przyjmowanie posiłku nie wpływa na dostępność preparatu. U pacjentów z obustronnym zwężeniem tętnic nerkowych lub ze zwężeniem jedynej tętnicy nerkowej podawanie leków wpływających na układ renina-angiotensyna-aldosteron, również preparatu Atacand, może spowodować wzrost stężenia mocznika i kreatyniny w surowicy krwi. Przed rozpoczęciem leczenia należy wyrównać stężenie płynów wewnątrz naczyń krwionośnych, aby nie doszło do stanu niedociśnienia.
Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi.
Przeciwwskazania:

Uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Ciąża, szczególnie II oraz III trymestr, i okres karmienia piersią. Gdy stwierdzi się ciążę, lek należy natychmiast odstawić.
Działania uboczne:

Atacand jest lekiem dobrze tolerowanym przez organizm, objawy niepożądane występują rzadko i prawie zawsze mają charakter przejściowy. Rzadko mogą się pojawić bóle i zawroty głowy, zakażenia górnych dróg oddechowych, bóle pleców, nudności, kaszel, bóle mięśni, zmęczenie, ból brzucha, biegunka, zapalenie gardła, wymioty, katar i zapalenie oskrzeli. Niezmiernie rzadko mogą wystąpić obrzęki. Stosowanie leku jest na tyle bezpieczne, że podczas jego przyjmowania nie istnieje konieczność kontroli parametrów laboratoryjnych.
Interakcje:

Podczas stosowania leku nie zaobserwowano dotychczas jakichkolwiek interakcji z innymi jednocześnie podawanymi preparatami. Bezpiecznie można stosować m.in. hydrochlorotiazyd, warfarynę, digoksynę, doustne leki antykoncepcyjne oraz inne leki. Należy jedynie monitorować stan osób przyjmujących jednocześnie preparaty litu. Działanie preparatu Atacand może być nieznacznie nasilone przez stosowanie innych leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi.
Dawkowanie:

Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 8 mg raz dziennie. W razie konieczności dawkę należy zwiększyć. W leczeniu można dołączyć inny lek przeciwnadciśnieniowy, np. lek moczopędny. Preparat można przyjmować w czasie posiłku i pomiędzy posiłkami. U osób w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby i z upośledzoną w sposób łagodny i umiarkowany czynnością nerek nie jest konieczna modyfikacja dawki leku. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek należy zmniejszyć dawkę kandesartanu.Przy przedawkowaniu leku mogą wystąpić objawy niedociśnienia i zawroty głowy. W takim przypadku należy wdrożyć leczenie objawowe oraz kontrolować stan pacjenta w warunkach szpitalnych. Należy wówczas chorego ułożyć z nogami uniesionymi do góry. Ewentualnie można uzupełnić ilość krwi krążącej przez podanie płynów.
Uwagi:

Podczas stosowania leku mogą zaistnieć problemy z koncentracją, zawroty i bóle głowy. Dlatego też w czasie pierwszych dni terapii nie należy prowadzić ani obsługiwać urządzeń mechanicznych i pojazdów. Leku nie należy podawać kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Gdy stwierdzi się ciążę, lek należy natychmiast odstawić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post