Azitrox 500 w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Azitrox 500 w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Post autor: Asystentka »

Preparat zawiera substancję: azytromycyna
Lek dostępny na receptę
Co to jest Azitrox?
Lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego. Antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
Co zawiera i jak działa Azitrox?
Substancją czynną preparatu jest azytromycyna. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów, zaliczany do nowej generacji tych antybiotyków, półsyntetyczna pochodna erytromycyny. Azytromycyna opracowana została z myślą o uniknięciu niektórych wad erytromycyny. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy makrolidów, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Odbywa się to poprzez zablokowanie bakteryjnych rybosomów, struktur komórkowych niezbędnych do syntezy białek. Uniemożliwia to wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Azytromycyna, podobnie jak inne antybiotyki z grupy antybiotyków makrolidowych, jest zaliczana do substancji o działaniu bakteriostatycznym (w pewnych warunkach działa także bakteriobójczo), o szerokim spektrum działania. Po podaniu doustnym azytromycyna dobrze się wchłania i szybko przenika z surowicy do tkanek. Gromadzi się w fagocytach, które migrują do miejsca zakażenia, co zwiększa dystrybucję leku do tkanek objętych procesem zapalnym. Azytromycyna charakteryzuje się dużym stężeniem w zakażonych tkankach i długim okresem półtrwania, co umożliwia skrócenie czasu leczenia do 1–5 dni.
Kiedy stosować Azitrox?
Preparat jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę:
· zakażenia górnych dróg oddechowych: bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie zatok
· ostre zapalenie ucha środkowego
· zakażenia dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc o przebiegu lekkim do umiarkowanie ciężkiego, w tym śródmiąższowe zapalenie płuc
· zakażenia skóry i tkanek miękkich: róża, liszajec, wtórnie zakażone ropne zapalenie skóry; rumień wędrujący (pierwszy objaw boreliozy); dodatkowo tabletki 500 mg wskazane są w leczeniu trądziku pospolitego o umiarkowanym nasileniu, wyłącznie u dorosłych
oraz dodatkowo, preparat w postaci tabletek 500 mg lub kapsułek 250 mg wskazany jest w:
· leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową (niepowikłane zakażenia wywołane przez chlamydie).
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki makrolidowe.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Azitrox?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Stosowanie antybiotyków makrolidowych (w tym preparatu) rzadko może być związane z wystąpieniem ciężkich reakcji nadwrażliwości, w tym reakcji mogących zagrażać życiu takich jak obrzęk naczynioruchowy i reakcje anafilaktyczne. Niektóre z tych reakcji mogą mieć charakter nawracający i wymagać dłuższej obserwacji i leczenia.
Należy zachować ostrożność, ponieważ leczenie antybiotykami makrolidowymi może powodować wydłużenie odstępu QT w zapisie EKG oraz ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca, w tym zaburzeń typu torsade de pointes. Nie można wykluczyć takiego działania azytromycyny, zwłaszcza u chorych z czynnikami ryzyka. Nie należy stosować preparatu, jeżeli występują czynniki ryzyka, takie jak np.: wydłużony odstęp QT w zapisie EKG, zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), ciężka niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenie stężenia potasu lub magnezu lub inne zaburzenia elektrolitowe oraz jeżeli chory stosuje leki, które wydłużają odstęp QT, w tym leki przeciwarytmiczne (klasa IA i III), cyzapryd, terfenadynę.
Azytromycyna nie jest lekiem z wyboru w leczeniu zapalenia gardła i migdałków wywołanego przez niektóre paciorkowce (Streptococcus pyogenes). Azytromycyna jest skuteczna w leczeniu zakażeń gardła wywołanych przez paciorkowce, nie potwierdzono jej skuteczności w zapobieganiu ostrej gorączce reumatycznej (lekiem z wyboru jest zwykle penicylina).
W przypadku chorób przenoszonych drogą płciową lekarz zwykle zaleci wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia lub wykluczenia równoległego zakażenia kiłą.
Stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. zakażenia drożdżakami) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu wystąpi biegunka, nie należy leczyć jej samodzielnie, lecz skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, niekiedy o ciężkim, zagrażającym życiu przebiegu. Jego objawy kliniczne (takie jak np. wodniste stolce z krwią i śluzem, tępe, rozlane lub kolkowe bóle brzucha, gorączka, okresowe parcie na stolec) spowodowane są przez pałeczkę Clostridium difficile, która może namnażać się w warunkach zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Stosowanie leków hamujących perystaltykę jelit jest w takim przypadku przeciwwskazane. W razie konieczności lekarz zastosuje odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności długotrwałego stosowania azytromycyny. W przypadku występowania zakażeń nawracających należy skonsultować się z lekarzem, gdyż konieczna może być zmiana sposobu leczenia i zastosowanie innego antybiotyku, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Nie należy stosować preparatu równolegle z pochodnymi sporyszu (np. ergotamina), ze względu na ryzyko zatrucia.
Stosując preparat u chorych z zaburzeniami neurologicznymi lub psychicznymi należy zachować ostrożność.
Preparatu nie należy stosować w leczeniu zakażonych ran pooparzeniowych.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Preparat może powodować działania niepożądane takie jak np. zawroty głowy i drgawki, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Azitrox
Preparat ma postać granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej lub tabletek powlekanych. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania.
Dawkowanie preparatu w postaci tabletek.
Dorośli i dzieci o masie ciała większej niż 45 kg:
- zakażenia dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego): 500 mg 1 raz na dobę przez 3 dni
- rumień wędrujący: w pierwszej dobie pojedyncza dawka 1 g, następnie od 2.–5. doby 500 mg 1 raz na dobę
- choroby przenoszone drogą płciową: jednorazowo 1 g
- trądzik pospolity o umiarkowanym nasileniu, wyłącznie u dorosłych (to wskazanie dotyczy tylko preparatu w postaci tabletek 500 mg): 500 mg 1 raz na dobę przez 3 dni, następnie 500 mg 1 raz na tydzień przez kolejnych 9 tygodni (zachowując 7. dniowe odstępy pomiędzy przyjmowanymi dawkami; w drugim tygodniu preparat należy przyjąć po 7 dniach od przyjęcia pierwszej dawki). W powyższym schemacie dawkowania stosowana jest duża dawka azytromycyny i dlatego konieczne jest monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych przed rozpoczęciem leczenia i w czasie jego trwania. Powyższy schemat leczenia trądziku pospolitego o umiarkowanym nasileniu (3 dni + 9 tygodni) może być u danego pacjenta zastosowany tylko raz, gdyż nie ma badań klinicznych, których wyniki wykazałyby na bezpieczeństwo i skuteczność powtarzania tego schematu leczenia.
U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawkowania.
Dawkowanie preparatu w postaci granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej.
Zwykle stosuje się 10 mg/kg masy ciała 1 raz na dobę przez 3 dni; wyjątek stanowi dawkowanie w leczeniu rumienia wędrującego (pierwszy objaw boreliozy): w pierwszej dobie stosuje się 20 mg/kg masy ciała w dawce pojedynczej, a następnie 10 mg/kg masy ciała 1 raz na dobę przez 4 kolejne dni (od 2.–5. dnia).
W przypadku zaburzeń czynności nerek w stopniu lekkim do umiarkowanego (klirens kreatyniny większy niż 40 ml/min) nie ma konieczności zmiany dawkowania. Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u osób z klirensem kreatyniny mniejszym niż 40 ml/min i w takich przypadkach zaleca się zachowanie ostrożności.
W przypadku zaburzeń czynności wątroby w stopniu lekkim do umiarkowanego nie ma konieczności zmiany dawkowania. Nie stosować u chorych z ciężką niewydolnością wątroby.
Sposób podawania:
Preparat w postaci tabletek oraz kapsułek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości (tabletek ani kapsułek nie należy dzielić), raz na dobę.
Preparat w postaci granulatu do przygotowania zawiesiny przeznaczony jest do stosowania doustnego. Granulat należy wymieszać z odpowiednia ilością wody wskazaną w ulotce dołączonej do opakowania (wstrząsnąć butelką) w celu otrzymania jednorodnej zawiesiny. Przygotowaną zawiesinę należy przyjmować 1 raz na dobę, co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po nim. Przed użyciem należy wstrząsnąć. Zawiesinę należy podawać za pomocą dołączonej do opakowania strzykawki lub łyżeczki miarowej. Po podaniu zawiesinę należy popić herbatą lub sokiem, aby lek nie pozostawał w ustach.
Czy można stosować Azitrox w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne.
Azytromycyna przenika do mleka matki. Zaleca się aby nie karmić piersią w okresie stosowania preparatu i przez 2 doby po zakończeniu jego stosowania. Następnie należy skonsultować się z lekarzem i ustalić, czy karmienie piersią może być kontynuowane.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności poinformuj lekarza jeżeli stosujesz:
· leki mogące powodować wydłużenie odstępu QT w zapisie EKG (w tym leki przeciwarytmiczne klasa IA np. dizopiramid i klasy III np. amiodaron)
· terfenadynę
· cyzapryd
· preparaty zobojętniające sok żołądkowy
· pochodne ergotaminy (pochodne sporyszu)
· digoksynę
· cyklosporynę
· nelfinawir
· leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny np.warfaryna)
· teofilinę
· ryfabutynę
· astemizol, triazolam, midazolam oraz alfentanyl.
Wymagane jest zachowanie ostrożności w przypadku równoległego z azytromycyną stosowania leków, które wydłużają odstęp QT w zapisie EKG, w tym leków przeciwarytmicznych klasy IA (np. dizopiramid) i klasy III (np. amiodaron), terfenadyny i cyzaprydu. Może wystąpić: wydłużenie odstępu QT, komorowe zaburzenia rytmu serca i niebezpieczne zaburzenia rytmu typu torsades de pointes. Preparaty zobojętniające sok żołądkowy mogą wpływać na wchłanianie azytromycyny i dlatego powinna ona być przyjmowana co najmniej 1. godzinę przed lub 2 godziny po przyjęciu leku zobojętniającego sok żołądkowy. Nie należy stosować preparatu równolegle z pochodnymi sporyszu (preparaty zawierające ergotaminę lub jej pochodne), ze względu na ryzyko zatrucia, objawiającego się skurczem naczyń obwodowych i niedokrwieniem. Preparat może powodować zwiększenie stężenia we krwi stosowanej równolegle digoksyny; u chorych stosujących równolegle digoksynę lekarz zwykle zaleci monitorowanie jej stężenia we krwi. Należy zachować ostrożność podczas równoległego stosowania leków metabolizowanych z udziałem izoenzymu 3A4 cytochromu P450, ponieważ nie można wykluczyć, że azytromycyna wpływa na hamowanie aktywności tego enzymu. Azytromycyna może nasilać toksyczność cyklosporyny. Jeżeli konieczne jest jej równoległe stosowanie lekarz prawdopodobnie zaleci monitorowanie stężenia cyklosporyny we krwi i odpowiednio zmodyfikuje stosowaną dawkę. Nelfinawir może wpływać na zwiększenie ekspozycji na azytromycynę (ryzyko nasilenia jej działań niepożądanych). Azytromycyna nasila działanie leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny (np. warfaryna); w okresie stosowania antybiotyku lekarz prawdopodobnie zaleci regularną kontrolę parametrów krzepnięcia krwi. W razie potrzeby lekarz dostosuje dawkowanie tych leków. Należy zachować ostrożność podczas równoległego stosowania teofiliny, ponieważ inne antybiotyki makrolidowe oddziaływały z teofiliną, czemu towarzyszyły objawy zwiększenia jej stężenia. Równoległemu stosowaniu azytromycyny i ryfabutyny może towarzyszyć zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych, czyli neutrofilów (neutropenia), choć nie potwierdzono związku przyczynowego ze stosowaniem azytromycyny. Należy zachować ostrożność jeżeli równolegle stosowane są leki takie jak: astemizol, triazolam, midazolam oraz alfentanyl, ponieważ erytromycyna, inny antybiotyk makrolidowy, powodowała nasilenie ich działania.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Azitrox może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Możliwe jest wystąpienie następujących działań niepożądanych: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, zaburzenia trawienia, jadłowstręt, zaparcia, zapalenie języka, rzekomobłoniaste zapalenie jelit (objawiające się biegunką), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych lub zwiększenie stężenia bilirubiny, rzadko zaburzenia czynności wątroby (zapalenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna, martwica wątroby i niewydolność wątroby, rzadko prowadzące do śmierci), zapalenie trzustki (rzadko), bóle i zawroty głowy, senność, bezsenność, drgawki, zaburzenia smaku, węchu, słuchu, zaburzenia widzenia, utrata przytomności, nadmierna ruchliwość, nerwowość, zmęczenie i osłabienie (astenia), uczucie mrowienia i drętwienia (parestezje), zachowania agresywne, niepokój, lęk, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, ryzyko wydłużenia odstępu QT w zapisie EKG i zaburzeń rytmu typu torsade de pointes, niedociśnienie tętnicze, bardzo rzadko śródmiąższowe zapalenie nerek, ostra niewydolność nerek, bóle stawów, małopłytkowość, neutropenia (zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych czyli neutrofilów), eozynofilia, nadkażenia opornymi bakteriami i drożdżakami (stany zapalne błon śluzowych i skóry, zapalenie pochwy). Możliwe reakcje nadwrażliwości (w tym ciężkie reakcje anafilaktyczne), takie jak: pokrzywka, nadwrażliwość skóry na światło, obrzęk naczynioruchowy (możliwy obrzęk ust, języka, gardła, krtani utrudniający oddychanie), niedociśnienie tętnicze, duszność, zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), wstrząs anafilaktyczny a także, ciężkie reakcje skórne takie jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna. Jeżeli wystąpią pierwsze objawy którejkolwiek z powyższych reakcji nadwrażliwości należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające azytromycyna

Azibiot (tabletki powlekane)
Azigen (tabletki powlekane)
Azimycin (tabletki powlekane)
Azithromycin Actavis (tabletki powlekane)
Azithromycin Genoptim (tabletki powlekane)
Azithromycin Krka (tabletki powlekane)
Azithromycinum 123ratio (tabletki powlekane)
Azitrin (tabletki powlekane)
AzitroLEK (tabletki powlekane)
AzitroLEK (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej)
AzitroLEK 250 (tabletki powlekane)
AzitroLEK 500 (tabletki powlekane)
Azitrox Z (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej)
Azycyna (tabletki powlekane)
Azycyna (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej)
Azytact (tabletki powlekane)
Azyter (krople do oczu, roztwór)
Bactrazol (tabletki powlekane)
Canbiox (tabletki powlekane)
Macromax (tabletki powlekane)
Macromax (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej)
Nobaxin (tabletki powlekane)
Sumamed (kapsułki)
Sumamed (tabletki powlekane)
Sumamed (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej)
Sumamed (proszek do sporządzania roztworu do infuzji)
Sumamed forte (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej)
Zetamax (granulat o przedłużonym uwalnianiu do sporządzania zawiesiny doustnej)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post