Badania: bakterie przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowe

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Badania: bakterie przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowe

Post autor: admin. med. »

Badania: bakterie przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego?
Jak ustalili amerykańscy naukowcy, podłoże chorób serca może być nie tylko genetyczne czy środowiskowe, ale także bakteryjne. Nadmierna ilość "produktu ubocznego" niektórych szczepów powoduje bowiem miażdżycę i znacznie podnosi ryzyko zawału serca lub udaru.

Po raz pierwszy bakterie, jako przyczynę chorób układu sercowo-naczyniowego, wskazano już w 2011 roku. Do 2013 r. prowadzono badania, aby wyizolować element organiczny zdolny do powodowania patologii sercowo-naczyniowych - informuje tvn24.pl

Za taką cząsteczkę uznano N-tlenek trimetyloaminy (ang. trimethylamine-N-oxide, w skrócie TMAO), czyli związek powstający podczas trawienia choliny i karnityny z jajek, czerwonego mięsa, wątróbki czy tłustego nabiału.

W 2013 r. zespół amerykańskich naukowców wykazał, że TMAO może być również produktem ubocznym produkowanym i uwalnianym do organizmu przez bakterie i dowiódł obecności wyprodukowanego przez mikroby N-tlenku trimetyloaminy w ciele człowieka. Nie udało się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o działanie TMAO w organizmie.

Badania w kierunku ustalenia mechanizmów powodujących szkody zostały zatem podjęte raz jeszcze. Wyniki zostały niedawno opublikowane na łamach magazynu specjalistycznego. W tekście opisano, jakie reakcje chemiczne powoduje wyrzut TMAO do organizmu: skutkiem finalnym jest rozwój patologii układu sercowo-naczyniowego oraz wzrost ryzyka wystąpienia ataku serca i udaru.

Ustalenia te, chociaż nie wyjaśniają szczegółowo mechanizmu, otwierają drogę i wskazują kierunek, w jakim powinny iść kolejne analizy i badania.

Więcej: tvn24.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post