Badania bakteriologiczne do pobrania plwociny

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Badania bakteriologiczne do pobrania plwociny

Post autor: admin. med. »

Jak się przygotować do pobrania plwociny na badania bakteriologiczne?
Zaopatrz się w jałowy pojemnik do pobrania próbki.
W dniu badania pamiętaj o:
Pobierz próbkę rano, bezpośrednio po przebudzeniu się , na czczo.
Przed pobraniem próbki umyj zęby i dokładnie wypłucz jamę ustną przegotowaną wodą. Jeśli nosisz protezę wyjmij ją.
Wykrztuś plwocinę, a następnie wypluj ją do przygotowanego pojemnika i natychmiast zamknij go uważając, by przypadkowo nie dotknąć wewnętrznych ścianek. Przygotowana próbka powinna zawierać od 2 do 10 ml materiału do badań.

Jak najszybciej dostarcz pobrany materiał do laboratorium (próbka musi znaleźć się tam w ciągu 2 godzin od pobrania).
Uwaga!

Jeśli choroba uniemożliwia Ci przygotowanie próbki (nie możesz wykrztusić plwociny, albo wykrztuszasz jej za mało) skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić inhalacje, fizjoterapię klatki piersiowej lub zastosować środki mukolityczne.
Pytania, które może zadać Ci personel medyczny:

Kiedy została pobrana próbka?
Czy przed pobraniem próbki umyłeś zęby i wypłukałeś usta wodą?
Czy jesteś w trakcie antybiotykoterapii?

Czy wiesz że … ?
1. Materiał do zbadania pobiera się rano ponieważ po nocy zalega w oskrzelach najwięcej plwociny. Im plwociny jest jej więcej, tym łatwiej ją wykrztusić.
2. Szkodliwe bakterie zagrażające płucom można zaobserwować w plwocinie z oskrzeli, a nie ślinie produkowanej przez ślinianki. Jeżeli zamiast plwociny wyplujesz do pojemnika ślinę badanie w kierunku tych bakterii nie będzie możliwe.
3. Badanie plwociny jest podstawowym badaniem do wykrywania prątków gruźlicy i innych bakterii. Posiew umożliwia wykonanie antybiogramu i rozpoczęcie właściwej kuracji farmakologicznej.
4. Przygotowaną próbkę można badać nie tylko mikrobiologicznie (pod kątem bakterii i ich rodzaju), lecz również cytologicznie (ze względu na rodzaj komórek). Dzięki badaniu cytologicznemu plwociny możliwe jest wykrycie komórek nowotworowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post