Badania ciężarnych w kierunku HIV będą upowszechniane

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Badania ciężarnych w kierunku HIV będą upowszechniane

Post autor: Asystentka » 27 paź 2016, o 10:44

BRPD

Ministerstwo Zdrowia będzie przypominać, że kobiety w ciąży mają prawo do bezpłatnego, dwukrotnego badania w kierunku HIV. To efekt starań Rzecznika Praw Dziecka, który we wrześniu wyraził zaniepokojenie, że skierowanie od lekarza na takie badania otrzymuje zaledwie 30% przyszłych matek.

W połowie września Marek Michalak zaapelował do Konstantego Radziwiłła o skuteczniejszą ochronę dzieci nienarodzonych przed zakażeniem wirusem HIV. W wystąpieniu wskazywał, że zaledwie 30% kobiet będących w ciąży otrzymuje skierowanie od lekarza na badanie sprawdzające obecność wirusa HIV w organizmie, chociaż polskie prawo określa poszczególne elementy opieki medycznej mającej na celu uzyskanie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka prawo i daje możliwość dwukrotnego przeprowadzenia takiego badania - pierwszego w terminie do 10 tygodnia ciąży i drugiego między 33. a 37. tygodniem ciąży. Dzięki badaniu, szczególnie temu drugiemu, istnieje możliwość wykrycia zakażenia i zastosowania skutecznych metod ochrony dziecka.

W odpowiedzi resort zdrowia podzielił stanowisko Rzecznika, wskazując na niedocenianie wagi tego badania przez lekarzy ginekologów oraz niskiej świadomości kobiet o drogach zakażenia wirusem HIV.

MZ potwierdziło, że skierowanie ciężarnej na badania w kierunku HIV w przepisach figuruje jako „zalecane”, co dla lekarza oznacza obowiązkowe. Resort poinformował Rzecznika, że przygotowano komunikat przypominający o roli lekarza ginekologa oraz położnej w informowaniu pacjentek o celowości wykonywania badań. Będzie on w najbliższym czasie upowszechniony wśród wszystkich lekarzy ginekologów, położnych oraz konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

„Zadaniem lekarzy (…) jest informowanie pacjentek o potrzebie wykonania tego badania i przedstawienie możliwych działań, które w przypadku pozytywnego wyniku testu są w stanie zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka. W przypadku, gdy szansa na urodzenia dziecka przez kobietę świadomą swojego zakażenia wirusem HIV i poddającą się leczeniu wynosi ponad 98% – warto podejmować każdy wysiłek, aby wykonywanych badań w kierunku HIV u kobiet w ciąży było jak najwięcej – czytamy w piśmie MZ.
źródło:mp.pl

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość