Badania nad skuteczniejszym i bezpieczniejszym leczeniem bia

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Badania nad skuteczniejszym i bezpieczniejszym leczeniem bia

Post autor: admin. med. »

Badania nad skuteczniejszym i bezpieczniejszym leczeniem białaczki u dzieci
Badania nad molekularnym rozpoznawaniem ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci zrealizują polscy naukowcy dzięki wsparciu z programu Strategmed. Celem projektu jest jeszcze skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie.

„Personalizacja leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci w Polsce” (PersonALL) to jeden pośród dziewięciu projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu: „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – Strategmed. Liderem projektu jest Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) w Katowicach.

Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęstszy nowotwór złośliwy u dzieci. Rocznie diagnozuje się ok. 200 przypadków.

„Chcemy lepiej poznać komórki białaczkowe, by jak najdokładniej ocenić agresywność nowotworu i stosownie do niej planować i realizować terapię. Choć wyniki leczenia mamy bardzo dobre - wyleczalność sięga ponad 80 proc. - to zawsze może być jeszcze lepiej. Osobną kwestią są niekorzystne skutki uboczne, również odległe. Znając lepiej biologię nowotworu możemy je maksymalnie ograniczyć” – powiedział PAP kierownik projektu oraz Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM prof. Tomasz Szczepański.

W skład konsorcjum badawczego wchodzi 13 ośrodków, w tym niemal wszystkie uczelnie medyczne w Polsce. Naukowcy planują m.in. zgromadzić materiał biologiczny do analiz masowych, pochodzący z koniecznych w trakcie diagnostyki biopsji szpiku kostnego.

„Wykorzystamy tylko materiał, który pozostanie po niezbędnych badaniach. To ważny etap, bo komórki białaczkowe po rozpoczęciu leczenia znikają bardzo szybko, nawet po 2 dniach, a nam zależy na uchwyceniu momentu, kiedy będzie można je zbadać” – podkreślił prof. Szczepański.

Naukowcy planują opracowanie nowoczesnej metody monitorowania skuteczności leczenia, opartej na sekwencjonowaniu nowej generacji. Pozwoli to również na personalizację allogenicznego przeszczepiania komórek macierzystych i procedur okołoprzeszczepowych u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną.

Częścią projektu jest również stworzenie zaawansowanego systemu informatycznego dla personelu medycznego i dla pacjentów. Będzie on zawierał jednolitą bazę danych klinicznych, genetycznych i molekularnych dotyczących dzieci z białaczką, jak również portal informacyjny dla pacjentów. Wartość dofinansowania to ponad 13,5 mln zł.

Strategmed to strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych, który został opracowany przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na podstawie Krajowego Programu Badań. Dokument określił strategiczne dla państwa kierunki badań naukowych i prac rozwojowych, a choroby cywilizacyjne zdefiniował jako największe zagrożenie zdrowotne dla populacji Polski w perspektywie najbliższych lat. Na liście chorób cywilizacyjnych znalazły się m.in. choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, a także choroby psychiczne.

PAP - Nauka w Polsce
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post