Badania prenatalne .Kiedy wykonać?

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Badania prenatalne .Kiedy wykonać?

Post autor: admin. med. »

Najprostszą odpowiedzią na pytanie kiedy wykonać badanie prenatalne w ciąży to „jak najwcześniej”. Im wcześniej zdiagnozowane zostaną wady i nieprawidłowości tym skuteczniejsze będzie leczenie. Lekarz ( a także matka) będą się mogli także lepiej przygotować do przyjścia dziecka na świat.

Oczywiście nie wszystkie badania w ciąży można wykonać w dowolnym momencie ciąży. Większość badań prenatalnych ma swoje ograniczenia czasowe wynikające z charakterystyki poszczególnych metod diagnostycznych. Badanie w ciąży, które można wykonać najwcześniej bo już pod koniec pierwszego trymestru ciąży jest test PAPP-A oraz oczywiście standardowe badanie USG (10-14 tydzień ciąży).

Poniżej znajdziesz listę badań prenatalnych w ciąży wraz z terminami w jakich są one zwykle wykonywane.

Badania nieinwazyjne w ciąży

Między 10 a 14 tygodniem ciąży – test PAPP-A oraz pierwsze badanie USG
Między 15 a 21 tygodniem ciąży – USG genetyczne
Po 14 tygodniu ciąży – test potrójny
Koniec pierwszego trymestru ciąży (ok. 12, 13 tygodnia ciąży) – badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego oraz Przepływ przez zastawkę trójdzielną



Badania inwazyjne w ciąży

Między 13 a 19 tygodniem ciąży – Amniopunkcja
Od 18 tygodnia ciąży - Kordocenteza
Między 18 a 20 tygodniem ciąży – Fetoskopia

Przeczytaj koniecznie:Prawo a badania prenatalne

Masz prawo do badań prenatalnych!

Masz prawo do badań prenatalnychKobiety w ciąży często nie wiedzą, że mają prawo do wykonania badań prenatalnych. Badania w ciąży dają szansę na wczesne zdiagnozowanie wad płodu i podjęcie szybkiego leczenia w celu uratowania zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka.

Skierowanie na badania prenatalne w ciąży to nie przywilej przysługujący tylko niektórym kobietom ale prawo do pewnej informacji, które przysługuje wszystkim przyszłym matkom!

Takie prawo daje im ustawa z dnia 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży, która mówi:

"Organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego, w zakresie swoich kompetencji określonych w przepisach szczególnych, są zobowiązane zapewnić swobodny dostęp do informacji i badań prenatalnych, szczególnie wtedy, gdy istnieje podwyższone ryzyko bądź podejrzenie wystąpienia wady genetycznej lub rozwojowej płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu płodu".

Niestety badania prenatalne w ciąży wciąż rzadko są proponowane przez lekarzy, co więcej zdarza się nawet, że lekarz wręcz odmawia ich wykonania. Natomiast w świetle obowiązujących przepisów płód jest traktowany jak pacjent, który ma pełne prawo do świadczeń zdrowotnych już na etapie prenatalnym. Czyli innymi słowy nienarodzone jeszcze dziecko ma prawo do ochrony jego zdrowia poprzez działania diagnostyczne oraz ewentualnego leczenia wewnątrzmacicznego. Rodzice natomiast mają pełne prawo do informacji na temat stanu zdrowia małego pacjenta.

Szacuje się, że około 3% dzieci rodzi się z wadami wrodzonymi, z czego 85% defektów jest uwarunkowanych genetycznie. Wciąż jeszcze bardzo mała liczba rodziców z grupy ryzyka genetycznego trafia do odpowiedniej poradni, gdzie może liczyć na specjalistyczną pomoc. W Polsce zaledwie ułamek procenta przyszłych mam decyduje się na nieinwazyjne badania prenatalne w ciąży, podczas gdy w większości krajów Unii Europejskiej badaniom takim poddaje się niemal połowa ciężarnych!

Większość rodziców nie decyduje się na badania prenatalne „żeby nie kusić losu”, a przecież badania w ciąży wykonuje się w interesie dziecka a nie przeciw niemu. W 95% przypadków wyniki badania nie dają powodów do niepokoju. Dają jedynie pewność przyszłym rodzicom, że ich pociecha przyjdzie na świat zdrowa. Tylko w przypadku 5% badanych płodów wykrywa się mniej lub bardziej poważne wady. Ich wykrycie na tym etapie jest bardzo ważne. Pozwala podjąć rodzicom oraz lekarzom trudną decyzję, co do dalszych kroków oraz przygotować się na przyjście chorego maluszka na świat.

Najczęstszą wadą wykrywaną podczas badań prenatalnych w ciąży są wady serca. Większość z nich można leczyć. Dlatego też tak ważne jest ich wczesne wykrycie.

Kto kwalifikuje się do programu bezpłatnych badań prenatalnych w ciąży

Program badań prenatalnych finansowanych przez NFZ realizowany jest przez wiele szpitali, klinik oraz prywatnych placówek medycznych. Jest on kierowany do kobiet, które są w ciąży i mają 35 lub więcej lat oraz do tych, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wad genetycznych płodu. Aby móc skorzystać z prawa do bezpłatnego badania należy otrzymać skierowanie od lekarza specjalisty – ginekologa, położnika.

Nie mam 35 lat i nie należę do grupy podwyższonego ryzyka więc czy badać?

W Polsce nie wszystkie kobiety mają niestety prawo do bezpłatnych badań prenatalnych. Tymczasem aż 70% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia. Warto więc zdecydować się na nieinwazyjne badania prenatalne nawet wówczas, gdy nie znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Koszt nieinwazyjnych badań prenatalnych waha się od 200-700 zł zaś za inwazyjną diagnostykę prenatalną trzeba zapłacić już około 1 500 zł.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post