Badania przesiewowe skoliozy idiopatycznej u młodzieży

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Badania przesiewowe skoliozy idiopatycznej u młodzieży

Post autor: Asystentka »

Badania przesiewowe skoliozy idiopatycznej u młodzieży
W artykule podsumowano wytyczne na temat badań przesiewowych skoliozy idiopatycznej u młodzieży z 2015 roku towarzystw: Scoliosis Research Society (SRS), Pediatric Orthopedic Society of North America (POSNA), American Academy of Orthopedic Surgeons (AAOS) i American Academy of Pediatrics (AAP).
Wprowadzenie

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa >10°, mierzone na zdjęciu rentgenowskim w projekcji przednio-tylnej. Częstość jej występowania wynosi 2-3%. Wysoka zachorowalność i ryzyko progresji choroby skłaniają lekarzy i rehabilitantów do poszukiwania efektywnego skriningu skoliozy.

Skoliozę na podstawie przyczyny powstawania dzielimy na 6 głównych grup: funkcjonalną, wrodzoną, nerwowo-mięśniową, kostnopochodną, konstytucjonalną i idiopatyczną. Najczęściej występującą postacią jest skolioza idiopatyczna, która stanowi około 80% wszystkich przypadków tego schorzenia. Charakteryzuje się trójprzestrzenną deformacją kręgosłupa z torsją kręgów, która jest przyczyną powstania garbu lędźwiowego i/lub piersiowego.

Poważnym problemem terapeutycznym jest ryzyko progresji skoliozy idiopatycznej, które jest wprost proporcjonalne do stopnia skrzywienia i odwrotnie proporcjonalne do wieku kostnego. U większości dzieci z rozpoznaną skoliozą nie dochodzi do progresji choroby, część z nich osiągnie jednak stopień skrzywienia, który będzie wskazaniem do leczenia operacyjnego. Deformacja skoliotyczna kręgosłupa – szczególnie u dzieci w okresie dojrzewania – to również istotny problem socjologiczny i psychiczny.

Prewencja progresji skoliozy jest głównym tematem badań specjalistów zajmujących się deformacjami kręgosłupa. Od 1984 roku American Academy of Orthopedic Surgeons (AAOS) i Scoliosis Research Society (SRS) zajmowały się problemem wczesnej diagnostyki

dr n. med. Tomasz Guszczyn
Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post