Badania USG w I trymestrze ciąży mogą ustalic autyzm u dziecka

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Badania USG w I trymestrze ciąży mogą ustalic autyzm u dziecka

Post autor: admin. med. »

Badania USG w pierwszym trymestrze ciąży może nasilać rozwój autyzmu w organizmie płodu z tym zaburzeniem. Dotyczy to szczególnie dzieci z niektórymi wariacji genetycznymi - sugerują badania opublikowane na łamach "Autism Research".

Z tych ustaleń nie wynika jednak, że badanie ultrasonograficzne wykonane w początkowym okresie ciąży może powodować autyzm. Autorami badań są specjaliści University of Washington oraz Seattle Children's Research Institute (USA).

Główna autorka tego opracowania, dr Sara Webb z University of Washington, podkreśla, że badania miały odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest tak duże zróżnicowanie w rozwoju autyzmu między dziećmi z tym zaburzeniem mózgu.

Do analizy wykorzystano dane Simons Foundation Autism Research Initiative dotyczące 2 644 rodzin z dziećmi autystycznymi, wcześniej wykorzystano je w 12 badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy chcieli się dowiedzieć tego, jaki wpływ ma badania USG na dalszy rozwój autyzmu. Z ich obserwacji wynika, że zaburzenie to może się pogłębić, gdy zostanie przeprowadzone takie badanie w pierwszym trymestrze. Nie stwierdzono takiej zależności w przypadku USG wykonanego w drugim i trzecim trymestrze.
Badanie USG tylko wtedy, kiedy jest konieczne

Współautor badania prof. Pierre Mourad, neurochirurg z Seattle, powiedział, że amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaleca, żeby badania ultrasonograficzne u kobiet w ciąży było przeprowadzane w celach diagnostycznych wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne.

Dr Webb twierdzi - cytowana w "Science Daily" - że urodziła już dwoje dzieci, ale teraz poddałaby się badaniom USG w pierwszym trymestrze ciąży jedynie wtedy, gdyby było to uzasadnione.

Prof. Mourad zapowiada kolejne badania, które mają wykazać, czy badanie USG u kobiet w ciąży może mieć jakiś wpływ na ryzyko powstania autyzmu.

Amerykański specjalista wspólnie z dr Webb oraz prof. Bryanem Kingiem z University of California w San Francisco na łamach "Autism Research" opublikował w 2014 r. badania na myszach sugerujące, że mogą u nich powstawać zaburzenia mózgu przypominające objawy autyzmu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post