Badanie fMR I- funkcjonalny rezonans magnetyczny

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Badanie fMR I- funkcjonalny rezonans magnetyczny

Post autor: admin. med. »

Tysiące badań fMRI mogło dać błędne wyniki z powodu oprogramowania
Autor: Monika Majewska

Badanie fMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny, to stosunkowo nowe badanie aktywności mózgu. Badanie fMRI pozawala m.in. dokładnie ocenić rodzaj nowotworu, szybko zdiagnozować stwardnienie rozsiane i chorobę Alzheimera, a także wyjaśnić zagadkę ludzkiego umysłu, jaką jest ból fantomowy u pacjentów z amputowanymi kończynami. Na czym polega i jak przebiega badanie fMRI?

Badanie fMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny to nieinwazyjna metoda obrazowania aktywności ludzkiego mózgu podczas normalnego funkcjonowania, przy wykorzystaniu zjawiska zmiany poziomu utlenowania krwi.

Badanie fMRI wykorzystuje fakt, że czynność mózgu jest procesem elektrycznym. Wzmożona czynność elektryczna mózgu, a konkretnie większa aktywność neuronów, zwiększa zapotrzebowanie na energię, czyli na tlen i glukozę. Konsekwencją tego procesu jest wzmożony przepływ krwi przez obszar mózgu o zwiększonej aktywności neuronalnej. Działanie fMRI polega na rejestrowaniu czynności komórek nerwowych i wykrywaniu zmian w utlenowaniu krwi i jej przepływie.
Badanie fMRI - na czym polega funkcjonalny rezonans magnetyczny?

Rezonans strukturalny opiera się na magnetycznych właściwościach atomów, z których zbudowane są komórki ciała. Gdy atomy zostają umieszczone w zewnętrznym polu magnetycznym, są poddane impulsowi elektromagnetycznemu o częstotliwości fal radiowych. W konsekwencji zostają zapoczątkowane procesy fizyczne, dzięki którym jądra atomów zostają namagnesowane i same stają się źródłem pola elektromagnetycznego. Emitowana przez nie energia jest odbierana przez komputer, podawana analizie i przetwarzana na obraz. Należy przy tym wspomnieć, że atomy komórek posiadają różne właściwości magnetyczne, w związku z tym każdy z nich zwraca sygnał o innym natężeniu. Dzięki temu możliwe jest odróżnienie od siebie różnych tkanek - tych zdrowych i patologicznie zmienionych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post