Badanie hormonalne tarczycy + normy

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
admin. med.

Badanie hormonalne tarczycy + normy

Post autor: admin. med. »

Objawy wielu chorób tarczycy wynikają z nieprawidłowego wydzielania hormonów przez gruczoł. Na ich nadmiar (czyli nadczynność tarczycy) wskazywać będą następujące objawy: nietolerancja ciepła, utrata masy ciała, uczucie szybkiego bicia lub kołatania serca, łamliwość włosów i paznokci, problemy ze snem i koncentracją oraz wiele innych. Diagnostyka w kierunku niedoczynności tarczycy (niedoboru hormonów) jest przeprowadzana, gdy występują inne dolegliwości: pacjentowi stale jest zimno, przybiera na wadze (mimo, że skład jego diety ani aktywność fizyczna nie uległy zmianie). Pojawiają się obrzęki, skóra jest zimna, sucha, wypadają włosy.


1. Badania przy podejrzeniu choroby tarczycy
Tarczyca, podwzgórze i przysadka są ściśle ze sobą powiązane zależnościami hormonalnymi. Produkcja hormonów tarczycy odbywa się pod wpływem wydzielanego przez przysadkę mózgową, pod kontrolą podwzgórza, hormonu tyreotropiny (TSH). Hormony tarczycy działają hamująco na podwzgórze i przysadkę: im większa ich ilość, tym stężenie TSH niższe. Z kolei mała ilość to sygnał dla podwzgórza i przysadki, aby zwiększyć produkcję TSH.
Hormony tarczycy Hormony tarczycy Rysunek przedstawia trójjodotyroninę, która jest najbardziej...
Zwykle nie ma potrzeby wykonywania od razu pełnej diagnostyki hormonalnej. Najpierw lekarz zleca zwykle oznaczenie TSH. Podwzgórze i przysadka mózgowa są bardzo czułe na zmiany stężeń hormonów tarczycy i nawet na niewielkie ich wahania odpowiadają wzrostem lub spadkiem wydzielania TSH. Kiedy okaże się, że wartość TSH nie mieści się w granicach normy, konieczne jest oznaczenie tzw. wolnych hormonów tarczycy, czyli wolnej trijodotyroniny (fT3), a przede wszystkim wolnej tyroksyny (fT4). Pozwala to na dokładną ocenę zaburzeń czynności tarczycy.

Zakresy wartości prawidłowych mogą się różnić w zależności od laboratorium, w którym wykonywane było badanie. Dlatego zawsze powinny być one interpretowane w oparciu o podane na wydruku wyników normy. W poniższej tabeli przedstawione zostały jedynie orientacyjne wartości oznaczenia hormonów:

Hormon
Zakres normy
TSH
0,4-4,0 mIU/l
fT3
2,25-6 pmol/l (1,5-4 ng/l)
fT4
10-25 pmol/l (8-20 ng/l)

Oprócz wstępnej oceny czynności tarczycy, oznaczenie TSH jest przydatne także w kilku innych sytuacjach: w badaniach przesiewowych w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy wykonywanych u noworodków w pierwszych dniach życia, w ocenie skuteczności leczenia hormonami tarczycy oraz w ocenie efektów leczenia w nadczynności tarczycy.

2. Wyniki badań w nadczynności i niedoczynności tarczycy
Typowym odzwierciedleniem nadczynności tarczycy (wynikającej z choroby tarczycy) w badaniach hormonalnych jest stężenie TSH poniżej dolnej granicy normy oraz podwyższenie wartości fT4 lub fT3 i fT4 (bardzo rzadko podwyższone jest samo fT3).

Sytuacja jest odwrotna w przypadku niedoczynności tarczycy, wówczas stężenie TSH przekracza górną granicę normy, a obniżone jest stężenie fT4.

Kiedy stężenie TSH przekracza górną granicę normy, a stężenie hormonów tarczycy utrzymuje się w granicach wartości prawidłowych, mówimy o tzw. subklinicznej niedoczynności tarczycy. Może być to pierwszy sygnał rozwijającej się choroby tarczycy (np. choroby Hashimoto). Analogicznie – obniżone TSH w połączeniu z prawidłowymi stężeniami hormonów tarczycy wskazuje na subkliniczną nadczynność tarczycy. Może być ona wstępem do każdej choroby przebiegającej z nadczynnością tarczycy, często jednak nie udaje się ustalić jej przyczyny.
źródło:abczdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post