Badanie moczu na posiew

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Badanie moczu na posiew

Post autor: admin. med. »

Wskazania
W diagnostyce zakażeń dolnych dróg oddechowych można poszukiwać antygenów bakteryjnych: Streptococcus pneumoniae i L. pneumophilla w moczu, przy zastosowaniu szybkich testów diagnostycznych. Testy te można wykonać bezpośrednio z materiału klinicznego (moczu) w gabinecie lekarskim.
Na rynku polskim dostępne są szybkie, immunochromatyczne testy diagnostyczne, pozwalające wykryć w moczu pacjenta antygeny Streptococcus pneumoniae i Legionella pneumophila serogrupy 1:
• „Legionella Urinary Antigen Test” oraz
• „Streptococcus pneumoniae Antigen Test”
Oba testy są łatwe w użyciu, możliwe do wykonania bezpośrednio w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Wynik uzyskuje się już po 15 minutach, co w znaczący sposób wpływa na szybkość podjęcia decyzji odnośnie antybiotykoterapii.

“Legionella Urinary Antigen Test”
Test przeznaczony jest do poszukiwanie antygenu L. pneumophilla serogrupy 1 wyłącznie w moczu. Nie należy stosować tego testu do innych materiałów takich jak plwocina, popłuczyny pęcherzykowo-oskrzelowe, krew, czy też materiały środowiskowe.
Technika pobrania
Mocz należy pobrać do odpowiedniego zakręcanego pojemnika.
UWAGA!
Mocz w kierunku wykrywania antygenów bakteryjnych: Streptococcus pneumoniae i L. pneumophilla serogrupy 1 nie musi być pobierany jałowo.

Transport
• Jeśli materiał przesyłany jest do laboratorium w celu wykonania testu, materiał należy dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie (do 2 godzin).
• Jeśli czas od pobrania materiału do wykonania testu nie przekracza 24 godzin, mocz może być przechowywany w temperaturze 15-30°C.
• Temperatura 2-8°C umożliwia wykonanie testu w ciągu 14 dni.
• Jeśli test jest wykonywany w czasie dłuższym niż 2 tygodnie od pobrania, mocz należy zamrozić w temp. (-10)÷(-20)°C.

Badanie mikrobiologiczne
“Legionella Urinary Antigen Test” - wykonanie
1. Materiał przeznaczony do badania należy doprowadzić do temperatury pokojowej i delikatnie wymieszać.
2. Wymazówkę znajdującą się w zestawie testu, zanurzyć w pojemniku z badanym materiałem, tak, aby „główka” wymazówki w całości znajdowała się w materiale, a następnie wykonać nią kilka ruchów obrotowych.
3. Osączoną o ściankę pojemnika wymazówkę umieścić w odpowiednim okienku testu.
4. Następnie trzymając pionowo otworem w dół buteleczkę z odczynnikiem wywołującym reakcją barwną, nanieść 2 krople odczynnika do okienka.
Wynik testu otrzymuje się po 15 minutach w postaci barwnych (różowo-czerwonych) prążków widocznych w okienku testu.
• Górny prążek jest dodatnim testem kontrolnym. W dolnej części okna pojawia się drugi prążek o zabarwieniu różowo-czerwonym, świadczący o dodatnim wyniku testu.
• Brak prążka dolnego (dla badanego materiału) przy obecności prążka kontrolnego świadczy o braku antygenu L. pneumophilla serogrupy 1 w badanym moczu.
• Brak pozytywnej kontroli (górnego prążka) bez względu na brak czy obecność prążka dolnego, świadczy o popełnionym błędzie i wymaga ponownego wykonania testu.
• Specyficzność i czułość testu jest wysoka i utrzymuje się na poziomie 95%.
• Antygen L. pneumophilla serogrupa 1 wykrywany jest przy pomocy testu zarówno we wczesnej fazie zakażenia (już w trzecim dniu od wystąpienia pierwszych objawów), jak i fazie końcowej.
• Test nie wykrywa obecności antygenów innych serogrup niż serogrupa 1 L. pneumophila.
• Należy pamiętać, iż negatywny wynik testu nie wyklucza jednoznacznie możliwości zakażenia L. pneumophila serogrupy 1.
• Metoda hodowli jest metodą referencyjną do ustalania zapalenia płuc o etiologii innej niż L. pneumophila serogrupa 1 oraz L. pneumophila serogrupy 1 w przypadku, gdy antygeny nie są wykrywane w moczu.
“Streptococcus pneumoniae Antigen Test”
Test pozwala wykryć antygen otoczki polisacharydowej S. pneumoniae w moczu (diagnostyka pneumokokowego zapalenia płuc), a także w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjenta (do diagnostyki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych).
• Mocz należy pobrać do odpowiedniego pojemnika. W ciągu 24 godzin od pobrania mocz może być przechowywany w temperaturze 15-30°C. Temp. 2-8°C umożliwia wykonanie testu w ciągu 14 dni, zaś zamrożenie w temp. (-10)÷(-20) °C - w czasie dłuższym niż 2 tygodnie od pobrania.
• Zasada wykonania testu jest analogiczna z zasadą testu „Legionella Urinary Antigen Test”.
• Czułość i specyficzność testu wykrywającego antygen S. pneumoniae w moczu wynosi odpowiednio 86% i 94%.
• W przypadku diagnostyki zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, czułość i specyficzność testu są bardzo wysokie i wynoszą odpowiednio: 97% i 99%.
• Płyn mózgowo-rdzeniowy należy pobrać zgodnie ze standardowymi procedurami. Wykonanie testu w ciągu 24 h zezwala na przechowywanie materiału w temp. 15- 30°C, zaś obniżenie temperatury do 2-8°C lub zamrożenie w (-10)÷(-20)°C umożliwia wykonanie testu w ciągu 7 dni od nakłucia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post