[Film] Badanie nasienia w kierunku oceny płodności

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

[Film] Badanie nasienia w kierunku oceny płodności

Post autor: admin. med. »

Pierwszym krokiem w kierunku oceny płodności Partnera jest wykonanie badania nasienia.

W wyspecjalizowanych ośrodkach można wykonać badania na płodność na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.. Pacjent musi jednak wcześniej skontaktować się z recepcją ośrodka i zarezerwować dogodny termin. Przygotowanie do badania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik oczekujemy 3-4 dni robocze.

W badaniu podstawowym opisane są parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczba plemników na 1 ml nasienia, ogólna liczba plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.

Dodatkowo wykonuje się badanie morfologii plemników, tj. odsetek prawidłowo zbudowanych plemników oraz odsetek różnych wad budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy obecnych w ejakulacie, liczbę leukocytów w 1 ml nasienia oraz liczbę komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu rozszerzonym, otrzymujemy dodatkowy parametr, jakim jest HOS test (test hipoosmotyczny), który mierzy integralność błon plemników, dający nam informację o prawidłowej funkcjonalności i żywotności plemników.

Kolejnym, specjalistycznym badaniem wykonywanym jest test SCD (Sperm Chromatin Dispersion). Jest to narzędzie do oceny jakości nasienia i zdolności plemników do zapłodnienia. Podstawowym parametrem ocenianym przy wykorzystaniu testu, jest fragmentacja DNA plemników, która może być jednym z głównych powodów spadku płodności mężczyzn (in vivo i in vitro). Wysoki poziom fragmentacji DNA plemników może decydować o:

- obniżonej zdolności do zapłodnienia
- nieprawidłowościach w podziale zygoty i wczesnym rozwoju zarodka
- częstszych wczesnych i spontanicznych poronieniach
- podwyższonym ryzyku uszkodzenia genomu
- podwyższonym ryzyku przeniesienia wad genetycznych na potomstwo
Każdy wynik badania nasienia na płodność zawiera, oprócz wyników danego Pacjenta, normy nasienia wg WHO. Na ich podstawie każdy sam może wstępnie zorientować się, czy jego wyniki mieszczą się w normach, czy wykazują jakieś odchylenia.

W każdym przypadku, w ośrodkach czekają na Państwa specjaliści androlodzy i urolodzy, którzy szczegółowo zinterpretują wyniki, a jeśli zachodzić będzie taka konieczność, zaordynują odpowiednie leczenie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post