Badanie PET czynnikiem predykcyjnym wczesnej odpowiedzi na i

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Badanie PET czynnikiem predykcyjnym wczesnej odpowiedzi na i

Post autor: Asystentka »

Badanie PET czynnikiem predykcyjnym wczesnej odpowiedzi na immunoterapię?
Zgodnie z wynikami najnowszych badań, nieinwazyjna metoda obrazowania PET może być przydatnym czynnikiem predykcyjnym odpowiedzi nowotworu na immunoterapię. Badacze przedstawili wyniki badań przedklinicznych, wskazujących na możliwość zastosowania granzymu B, białka produkowanego przez limfocyty cytotoksyczne T jako wczesnego biomarkera w odniesieniu do odpowiedzi guza na immunoterapię z użyciem inhibitora immunologicznego punktu kontrolnego.
W opinii badaczy możliwość wczesnego różnicowania przebiegu leczenia u chorych, którzy mogą odnieść korzyści z immunoterapii i chorych, u których efekty terapii nie będą zbyt wyraźne umożliwia szybszy rozwój nowych sposobów leczenia.

Tradycyjne metody obrazowania, pozwalające na pomiar wielkości guza, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, a także metody oparte na zużyciu glukozy w komórkach guza, takie jak FDG-PET nie pozwalają na odróżnienie guzów nieodpowiadających i odpowiadających na immunoterapię, natomiast wykazują powiększenie guza, na podstawie nacieków komórek immunologicznych oraz zwiększonego zużycia glukozy.

Biopsje tkanki guza mogą być niewiarygodne, z uwagi na heterogeniczność guza oraz stałe zmiany w zakresie mierzonych biomarkerów białkowych.

Mahmood i wsp. zaprojektowali badanie, w którym połączono białko granzym B z radioznacznikiem i wykonywano badanie PET w celu oceny, gdzie komórki immunologiczne aktywnie uwalniają niszczący komórki guza granzym B w organizmie myszy z nowotworem przed i po leczeniu inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego.

Wykazano, że myszy z wysokim sygnałem w obrazach PET odpowiadały na leczenie, a guzy nowotworowe w ich organizmach ulegały stopniowej regresji, natomiast u myszy z niskim sygnałem PET nie wykazano odpowiedzi na leczenie, a guzy w ich organizmach powiększały się.

Przeprowadzono też próby na 9 próbkach pobranych z tkanki czerniaka u ludzi, 6 od chorych leczonych niwolumabem i 3 od chorych leczonych pembrolizumabem. Wykazano wysoki poziom granzymu B w próbkach od chorych odpowiadających na leczenie i dużo mniejszy u chorych nieodpowiadających.
Immunoterapia skojarzona prowadziła do statystycznie istotnego zwiększenia sygnały PET związanego z granzymem B w komórkach guza w porównaniu z monoterapią.

W opinii badaczy uzyskane wyniki mają istotny wpływ na opracowywanie nowych leków, a terapie związane z wysokim poziomem uwalnianego granzymu B powinny być opracowywane szybciej, natomiast terapie związane z niskim poziomem uwalniania granzymu B należy eliminować lub zmieniać.

źródło: termedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post