[Film] Bakteryjne zapalenie spojówek: powikłania

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

[Film] Bakteryjne zapalenie spojówek: powikłania

Post autor: admin. med. »

Ostre ropne zapalenie spojówek jest schorzeniem występującym bardzo często i zwykle ma charakter samoograniczający się. Wśród bakterii, które je wywołują wymienia się: Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae i Streptococcus pyogenes.

Charakterystyczne objawy to: zaczerwienienie oka spowodowane przekrwieniem spojówek, łagodny odczyn brodawkowaty, obecność ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny i strupy na powiekach. Najczęściej zapalenie dotyczy obu oczu, choć infekcja może rozpocząć się od wystąpienia tylko w jednym oku. Nieleczone zapalenie zwykle cofa się w ciągu 10-14 dni. Leczenie rozpoczyna się podając antybiotyk w kroplach kilka razy dziennie oraz stosowaniem maści na noc.

Szczególną postacią jest zapalenie spojówek rzeżączkowe, charakteryzujące się ostrym, ropnym zapaleniem spojówek z towarzyszącym obrzękiem powiek zamykającym szparę powiekową, masywną wydzieliną ropną, nasilonym przekrwieniem spojówek, tworzeniem błon oraz powiększeniem węzłów chłonnych przyusznych.

O powikłaniach, które mogą wystąpić w przebiegu bakteryjnego zapalenia spojówek, opowiada nasz ekspert - dr Agnieszka Kudasiewicz-Kardaszewska, okulista.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post