[Film] Balonikowanie tętnic

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

[Film] Balonikowanie tętnic

Post autor: admin. med. »

Balonikowanie jest zabiegiem polegającym na wewnątrznaczyniowym poszerzeniem tętnicy. Najczęściej zabiegi balonikowania przeprowadza się na tętnicach biodrowych, udowych, nerkowych i podobojczykowych. Metodę stosować można też do innych naczyń w tym do aorty.

Balonikowanie przeprowadza się za pomocą cewnika wprowadzonego do tętnicy, np. do tętnicy pachowej. Następnie cewnik, zakończony balonikiem przesuwa się w miejsce zwężanie i tam poprzez jego rozprężenie dokonuje się rozszerzenia zwężenia. Wskazaniem do zastosowania balonikowania, czyli angioplastyki balonowej są zwężenia spowodowane miażdżycą.

Należy pamiętać, że pomimo swojej ograniczonej inwazyjności, zabieg balonikowania również wiąże się z powikłaniami, które występują u 5-10% pacjentów. Najczęstszym powikłaniem jest rozwarstwienie ściany tętnicy, zakrzepy i zatory obwodowe, skurcz tętnicy oraz powstanie krwiaków. Należy się liczyć z pojawieniem się nawrotów zwężenia po zabiegu balonikowania. W celu uniknięcia nawrotom zwężeń po zabiegu wszczepia się stenty wewnątrznaczyniowe.

Jakie są powody tego, że pacjenci o wiele częściej proszą lekarzy o wykonanie tzw: balonikowania?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post