Będzie refundacja innowacyjnego leku onkologicznego

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Będzie refundacja innowacyjnego leku onkologicznego

Post autor: admin. med. »

Chorzy na chłoniaki złośliwe i hematolodzy po 3 latach starań uzyskali możliwość refundacji Adcetrisu. Ta innowacyjna cząsteczka daje szansę na dłuższe życie pacjentom dotkniętych chłoniakiem Hodgkina i chłoniakiem anaplastycznym.

Od maja 2016 r. na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, Adcetris (brentuksymab vedotin) będzie dostępny w ramach Programu Lekowego „Leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD 30+ (C81 Choroba Hodgkina; C 84.5 Inne i nieokreślone chłoniaki T)”.

- Refundacja Adcetrisu to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów i lekarzy - powiedział prof. Jan Maciej Zaucha, z Gdyńskiego Centrum Onkologii Szpitala Morskiego w Gdyni, wiceprezes Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków. 


W Polsce na chłoniaka Hodgkina zapada co roku około 1000 osób. Większość z nich, prawie 70 proc., dobrze reaguje na chemioterapię, ale jest też grupa chorych oporna na ten rodzaj leczenia i dla nich Adcetris jest jedynym ratunkiem.

Jak zauważa prof. Jan Maciej Zaucha, w kraju do terapii Adcetrisem kwalifikuje się ok. 150 chorych rocznie, często pacjentów w wieku ok. 25-30 lat. To młodzi ludzie, wchodzący dopiero w dorosłe życie i co ważne, to grupa pacjentów, dla której nie ma obecnie innej, zarejestrowanej opcji leczenia o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie.

Program lekowy daje szansę leczenia pacjentom, którzy dotychczas jej nie mieli. - Nie obejmie on niestety wszystkich potrzebujących chorych z tym rodzajem nowotworu. Taką grupą są np. osoby starsze, dla których z uwagi na wiek lub choroby towarzyszące, allogeniczne przeszczepienie szpiku kostnego (od dawcy) nie stanowi opcji leczenia. Jednak decyzja o refundacji Adcetrisu to bardzo długo oczekiwany, olbrzymi krok naprzód w leczeniu pacjentów z chłoniakami złośliwymi nowoczesnymi lekami - mówi prof. Jan Maciej Zaucha.

Do leczenia nową, innowacyjną cząsteczką zakwalifikują się pacjenci, spełniający ściśle określone w obwieszczeniu kryteria. Pierwsza grupa to chorzy z oporną lub nawrotową postacią chłoniaka Hodgkina po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku (ASCT) lub po co najmniej dwóch wcześniejszych terapiach (m.in. wielolekowej chemioterapii), które nie przyniosły pozytywnych efektów leczenia.

Drugą grupę kwalifikującą się do leczenia Adcetrisem będą stanowili chorzy z oporną 
lub nawrotową postacią uogólnionego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek (sALCL). Pacjenci włączeni do terapii w ramach programu lekowego będą mogli otrzymać do 16 cykli leczenia podanych w ciągu ok. 1 roku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post