Bezpłatne badania prenatalne tylko dla kobiet po 35 r.ż.?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Bezpłatne badania prenatalne tylko dla kobiet po 35 r.ż.?

Post autor: admin. med. »

Bezpłatne badania prenatalne tylko dla kobiet po 35 r.ż.? Eksperci: to archaizm
Aż 85 proc. dzieci z wadami układu mięśniowo-szkieletowego urodziły kobiety przed 35 rokiem życia. Te, które dostępu do bezpłatnych badań prenatalnych nie mają. Zarówno eksperci, jak i NIK alarmują: należy to zmienić.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej NFZ finansuje badania, z których można się dowiedzieć, czy rozwijający się płód ma wady rozwojowe kobietom po 35. roku życia. Koszty takiego badanie to od 200 zł za testy wykluczające zespół Downa do 2 tys. za pobieranie płynu owodniowego.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu przeanalizował na polecenie NIK dane z Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych. Z analizy tej wynika, że aż 85 proc. dzieci z wadami układu mięśniowo-szkieletowego urodziły kobiety przed 35 rokiem życia. Podobnie wygląda statystyka wad układu sercowo-naczyniowego.

Z danych wynika też, że szansa na wystąpienie wady płodu u kobiety w wieku 35-39 lat jest niższa, niż u kobiet między 20 a 24 rokiem życia. Statystyka pokazuje, że wiek matki nie ma nic wspólnego z ryzykiem wystąpienia u potomstwa m.in. małogłowia, wodogłowia, wad nerek czy przepukliny przeponowej.

Zdaniem prof. Mirosława Wielgosia, krajowego konsultanta ds. perinatologii wskazanie wieku jako kryterium do darmowych badań jest archaizmem i nie ma uzasadnienia we współczesnej wiedzy medycznej. Ekspert podkreśla, że ryzyko urodzenia dziecka z zaburzeniami chromosomowymi istnieje w każdym wieku, u każdej kobiety.

Więcej: tvn24.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post