Bezsenność a choroby układu krążenia

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Bezsenność a choroby układu krążenia

Post autor: admin. med. »

Bezsenność często towarzyszy chorobom przewlekłym, będąc ich wynikiem, ale z drugiej strony przewlekłe zaburzenia snu wpływają na pogorszenie stanu zdrowia i predysponują do rozwoju różnych schorzeń, w tym układu krążenia.
W wielu badaniach naukowych stwierdzono u osób cierpiących na bezsenność wzrost wydzielania hormonów stresu oraz wyższe wartości ciśnienia po nieprzespanej nocy, co z kolei ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia.
W dzisiejszych czasach szybki, a co za tym idzie stresujący tryb życia, troska o byt materialny, zwłaszcza wśród młodych osób, są często przyczyną problemów ze snem. Stres i bezsenność niekorzystnie wpływają na serce.
Profilaktyka chorób układu krążenia to nie tylko dbanie o zdrowe odżywianie, ruch, ale także umiejętność radzenia sobie ze stresem i zwalczanie bezsenności.
Niezwykle ważne jest leczenie bezsenności u osób już obciążonych chorobami serca, gdyż zaburzenia snu mogą pogorszyć przebieg choroby podstawowej.
W jednym z japońskich badań wykazano, że osoby sypiające mniej niż 5 godzin na dobę są trzykrotnie bardziej narażone na ryzyko zawału serca.
Zgrubienie opłucnowe powstaje po zapaleniu opłucnej. Z radiologicznego punktu
widzenia zgrubiała opłucna widoczna jest wzdłuż wewnętrznych brzegów żeber jako
bardziej intensywny cień płaszczowy płuca. Najczęściej zgrubienia opłucnowe
występują u podstawy płuc (czyli tak jak u Twojej Mamy-w zatoce przeponowo-
żebrowej), powodując niedrożność zarysów przepony, podciągnięcie jej ku górze i
gorszą ruchomość, zarośnięcie zatok przeponowo-żebrowych. Masywne zgrubienia
opłucnowe powodują fibrothorax-zwłóknienie opłucnej i płuc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post