[Film] Bezsenność młodych i osób starszych

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

[Film] Bezsenność młodych i osób starszych

Post autor: admin. med. »

Problem bezsenności może dotykać ludzi w różnym wieku. Na zaburzenia snu cierpi około jedna trzecia populacji. Jest więc to problem bardzo powszechny i uciążliwy. Niedostateczna ilość snu ma wpływ na pogorszenie funkcjonowania organizmu. W różnym wieku mechanizmy jej powstawania są zmienne.

To, ile człowiek powinien spać, zależy od wieku. Młodzi ludzie potrzebują ok. 8-10 godzin snu na dobę. Jednak z powodu wielu czynności, które muszą wykonać, ograniczają tę ilość do ok. 5-6 godzin. Zbyt krótki sen prowadzi do zaburzeń. Zaniedbywanie podstawowej potrzeby snu przez młodych ludzi prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ważne zatem, żeby odpowiednio dbać o higienę snu w młodym wieku, gdyż odpoczynek jest bardzo istotny w trakcie rozwoju.

W starszym wieku ludzie nie mają już tak dużego zapotrzebowania na sen. Wystarcza im wtedy ok. 5-6 godzin snu na dobę. W tym czasie ich organizm wystarczająco odpoczywa i jest gotowy do prawidłowego funkcjonowania. Jednak błędem, który często popełniają osoby dorosłe jest próba „odespania" nieprzespanych nocy z młodości. Nie powinno się działać w ten sposób. Usilne próby zaśnięcia i przespania 8-10 godzin w tym wieku, zwykle kończą się niepowodzeniem. Warto zatem zadbać o swój komfort i kłaść się do łóżka wtedy, kiedy faktycznie chce nam się spać i przesypiać tyle czasu, ile potrzebuje nasz organizm. Odpowiedni rytm dobowy pozwala na zachowanie sprawności i dobrego samopoczucia.

Czym się różni sen ludzi starszych od młodych? Dlaczego strategie postępowania i leczenia bezsenności są różne w zależności od wieku? O problemach ze snem różnych pokoleń opowiada specjalista psychiatra dr n. med. Michał Skalski.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post