Biegunka po szczepieniu przeciwko błonicy, tężcowi i krztuśc

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Biegunka po szczepieniu przeciwko błonicy, tężcowi i krztuśc

Post autor: admin. med. »

NOP po szczepieniu przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
13.07.2016
dr n. med. Ilona Małecka
Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Po podaniu drugiej dawki szczepionki DTPa u niemowlęcia wystąpiła biegunka. Dziecko było hospitalizowane, a na karcie informacyjnej zamieszczono rozpoznanie: „ostry nieżyt jelitowy (po szczepieniu?)”. Matka nie chce kontynuować szczepienia DTPa. Jak postąpić w tej sytuacji?

Jeśli opisane objawy wystąpiły w określonym czasie po szczepieniu, to zgodnie z definicją NOP można je traktować w tych kategoriach. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 roku w sprawie NOP oraz kryteriów ich rozpoznawania należałoby to traktować jako ciężki NOP z uwagi na hospitalizację w celu ratowania zdrowia.

Jednak z praktycznego punktu widzenia rozmowę z rodzicem warto zacząć od wytłumaczenia definicji NOP, zgodnie z którą za NOP należy uznać każde zdarzenie medyczne występujące w określonym czasie po podaniu szczepionki. Przede wszystkim należy jednak wyjaśnić rodzicom, że niezależnie od czasu wystąpienia nieżytu żołądkowo-jelitowego u dziecka, ich związek przyczynowy ze szczepieniem jest niezwykle mało prawdopodobny. W karcie informacyjnej leczenia szpitalnego należałoby sprawdzić, czy ustalono etiologię objawów, wykonując na przykład badanie w kierunku zakażenia rotawirusem. Nie jest to postępowanie obligatoryjne, jednak może pomóc w rozmowie z rodzicami przy kwalifikacji do kolejnych szczepień. W przypadkach takich jak opisany w pytaniu najczęściej mamy do czynienie z koincydencją, czyli czasową zbieżnością szczepienia i określonego zdarzenia medycznego. Warto także podkreślić, że biorąc pod uwagę ogólne zasady kwalifikacji do szczepień, opisywane objawy nie stanowią przeciwwskazania do podania kolejnej dawki tej samej szczepionki.

Warto także zwrócić uwagę na korzyści, jakie płyną z kontynuacji rozpoczętego schematu szczepień przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz ryzyko dla zdrowia dziecka, jakie wynika z zaprzestania szczepień, zwłaszcza po podaniu drugiej dawki. Jeśli mimo tak przeprowadzonej rozmowy rodzice nie wyrażają zgody na kontynuację rozpoczętego schematu szczepień, należy sporządzić odpowiednią adnotację w dokumentacji medycznej dziecka i opatrzyć podpisem rodzica.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post