Biegunka (rozwolnienie) Biegunka ostra

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Biegunka (rozwolnienie) Biegunka ostra

Post autor: admin. med. »

Biegunka (rozwolnienie) to zwiększona częstotliwość oddawania (powyżej 3 razy na dobę), objętość (powyżej 200g na dobę) i płynność stolca w stosunku do stanu normalnego dla danej osoby.
Biegunka ostra trwa do 14 dni, natomiast jeśli utrzymuje się ponad 4 tygodnie, rozpoznajemy biegunkę przewlekłą.

Biegunka (rozwolnienie) może powstawać na skutek:

zaburzeń wchłaniania pokarmów w jelicie - ma na to wpływ zarówno przyspieszony pasaż pokarmu jak i obecność w jelicie niewchłanialnych substancji lub zaburzenia transportu cząsteczek pokarmu do komórek nabłonka jelit
zwiększonego wydzielania wody i elektrolitów ( sód, potas, chlor) do światła jelita – dochodzi do tego od wpływem toksyn bakteryjnych, w przebiegu reakcji zapalnej oraz w wyniku działania hormonów jelitowych.

Biegunka ostra

Do ostrej biegunki (trwającej do 2 tygodni) dochodzi w wyniku:

zakażenia wirusem ( u dzieci zwłaszcza rotawirus), bakterią lub spożycia toksyny bakterii- około 90% przypadków
niepożądanego działania leków, zwłaszcza antybiotyków o szerokim spektrum działania, cytostatyków, metforminy, a także przy nadużywaniu leków przeczyszczających
zatrucia etanolem, grzybami, fosforanami organicznymi ( preparaty owadobójcze ) i innymi
nadwrażliwości lub alergii na spożyty pokarm
zapalenia uchyłków jelita grubego lub jego niedokrwienia

U dorosłych zakażenie wirusowe przewodu pokarmowego, najczęstsza przyczyna ostrej biegunki, ma zwykle charakter łagodny, trwa do kilku dni i samoistnie mija.

To samo zakażenie w przypadku niemowląt i dzieci może być przyczyną znacznego odwodnienia i zagrożenia życia !!!

Ostra biegunka w przebiegu zakażenia rozpoczyna się zwykle w ciągu kilku godzin po spożyciu zakażonego pokarmu (max do 48 h). Towarzyszą jej nudności, wymioty, kurczowe bóle brzucha i głowy, stany podgorączkowe lub gorączka, uczucie rozbicia. W przypadku zakażenia bakteryjnego (Salmonella, Shigella, Campylobacter jejuni, Yersinia) w stolcu może pojawić się krew.

Biegunka przewlekła

Biegunka przewlekła(trwająca ponad 4 tygodnie) może być wywołana przez:

działanie leków, w tym kolchicyny, neomycyny, cytostatyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, metforminy, leków przeczyszczających
nadużywanie alkoholu
spożywanie produktów zawierających sorbitol, ksylitol, mannitol
zespół krótkiego jelita i działania kwasów żółciowych po wycięciu części jelita
działanie hormonów produkowanych przez hormonalnie czynny guz
niedobór laktazy
celiakia
choroba Crohna, wrzodziejącego zapaleni jelita grubego oraz innych zapaleń jelit
niewydolność trzustki
nadwrażliwość pokarmowa
nowotwór jelita
zakażenie pierwotniakiem (Giardia lamblia, Entamoeba, Isospora, Cyclospora)
zespół jelita drażliwego
nadczynność tarczycy

Diagnostyka

Jeśli nie ma wyraźnego związku ostrej biegunki z zażywaniem leków, za jej przyczynę przyjmuje się zakażenie przewodu pokarmowego lub zatrucie pokarmowe.

W przypadkach, gdy biegunka utrzymuje się powyżej 10-14 dni mimo leczenia, należy wdrożyć diagnostykę- wykonuje się badania laboratoryjne, badanie kału, badania endoskopowe jelita, pasaż przewodu pokarmowego i inne w zależności od podejrzewanego schorzenia.

Leczenie biegunki

W leczeniu biegunki ostrej najważniejszym, zwłaszcza u dzieci, jest zapobieganie odwodnieniu. Osoba z biegunką musi wypijać co najmniej 1,5-2 litry płynów na dobę, w ostrej biegunce wywołanej zakażeniem poleca się wodę niegazowaną, gorzką herbatę, Coca Colę. Nie zaleca się stosowania leków przeczyszczających w pierwszych 2-3 dobach trwania biegunki, chory powinien natomiast przestrzegać ścisłej diety- pierwszego dnia wskazana głodówka, następnie suchary, jabłko, banan, krakersy, słone paluszki. Jadłospis należy rozszerzać powoli. W razie utrzymywania się luźnych stolców można stosować leki zapierające, np. loperamid. W przypadku nudności i wymiotów pić i jeść należy małymi porcjami, często. W razie gorączki stosuje się typowe leki przeciwgorączkowe- paracetamol, ibuprofen, metamizol.

Biegunka u dzieci i starszych osób jest dużo większym zagrożeniem, niż u dorosłych, dlatego w przypadku braku możliwości włąściwego nawodnienia, lub najmniejszej wątpliwości, co do stanu chorego, konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.

W przypadku zaburzeń kontaktu z chorym, utraty przytomności, obniżenia ciśnienia tętniczego konieczne jest wezwanie Pogotowia Ratunkowego.

Leczenie biegunki przewlekłej zależy od jej przyczyny i polega na odstawieniu leku, który ją wywołuje lub leczeniu schorzenia, na tle którego powstała.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post