Biodro - Schorzenia i urazy.Staw biodrowy

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Biodro - Schorzenia i urazy.Staw biodrowy

Post autor: admin. med. »

Staw biodrowy popularnie zwany biodrem odpowiada za kilka najistotniejszych dla poruszania się człowieka czynności. Jest też stawem narażonym na urazy i schorzenia, szczególnie zwyrodnienia.

Kontuzja stawu praktycznie wyłącza pacjenta z aktywnego życia. Na szczęście ortopedzi potrafią leczyć nawet bardzo skomplikowane schorzenia stawu biodrowego. I to od wielu lat, bo pierwszego wszczepienia sztucznego stawu biodrowego dokonano już w 1952 roku.

Staw biodrowy jest stawem wieloosiowym, kulistym panewkowym utworzonym przez panewkę kości biodrowej, w głębi której znajduje się powierzchnia pokryta chrząstką szklistą. Dół panewki jest wypełniony tkanką tłuszczową i kosmkami maziowymi. Cały staw otoczony jest torebką stawową. Wewnątrz niej znajduje się błona maziowa.

By zdać sobie sprawę z roli stawu biodrowego i stopnia skomplikowania czynności jakie postawiła przed nim natura wymieńmy ruchy wykonywane przez kość udową w tym stawie. To aż siedem czynności: prostowanie, zginanie, odwodzenie, przywodzenie, rotacja zewnętrzna, rotacja wewnętrzna, obwodzenie. Umożliwiają to więzadła znajdujące się w stawie biodrowym: więzadło biodrowo-udowe (najsilniejsze więzadło ludzkiego organizmu, wytrzymuje obciążenie do 350 kg), więzadło łonowo-udowe, więzadło głowy kości udowej oraz tzw. warstwa okrężna. Ta ostatnia jest włóknistym pasmem, przebiegającym wokół szyjki głowy kości udowej. Wzmacnia torebkę stawową, uelastycznia i stabilizuje staw biodrowy.

NAJCZĘSTSZE SCHORZENIA STAWU BIODROWEGO:

Zespół konfliktu panewkowo - udowego FAI ( ang. femoro - acetabular - impigement )
Uszkodzenie obrąbka stawowego
Biodro trzaskające
Martwica głowy kości udowej
Choroba zwyrodnieniowa stawów


Zespół konfliktu panewkowo - udowego FAI ( ang. femoro - acetabular - impigement )

Schorzenie spowodowane brakiem dopasowania głowy kości udowej do panewki miednicy odpowiadające za rozój około 70% wczesnych zmian zwyrodnieniowych u osób poniżej 55 roku życia.

Występują trzy zasadnicze typy:

1. CAM – konflikt niezborności, spowodowany przez niesferyczność głowy kości udowej, prowadzi do uszkodzenia przednio-górnej części chrząstki stawowej panewki, z jej odłuszczeniem od kości. W czasie zgięcia stawu chrząstka jest ścierana przez asymetryczną głowę kości udowej, podczas gdy obrąbek jest nieuszkodzony. Przyczyny schorzenia nie są do końca poznane. Ważne znaczenie mają zniekształcenia wrodzone, osteofity i choroby młodzieńcze stawu biodrowego.
2. PINCER - konflikt „szczypcowy”, spowodowany przez nadmierne pokrycie głowy przez panewkę (głowa za głęboko w biodrze). Uszkodzenie chrzęstne jest zlokalizowane okalająco i obejmuje wąskie pasmo chrząstki przy obrąbku. W czasie ruchu obrąbek jest zgniatany pomiędzy pierścieniem panewki i szyjką kości udowej co powoduje jego degeneracje a nawet kostnienie.
3. Postacie mieszane (najczęściej)
CAM występuję 2 do 3 razy częściej u mężczyzn, na PINCER częściej cierpią kobiety
Tego typu konflikty mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych stawu.
Pierwsz dolegliwości bólowe i zaburzenia chodzenia pojawiają się już w wieku 15, 17 lat.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post