Biopsja trzustki. Wskazania do badania Podejrzenie guza trz

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Biopsja trzustki. Wskazania do badania Podejrzenie guza trz

Post autor: admin. med. » 26 lip 2016, o 08:27

Wskazania do badania
Podejrzenie guza trzustki (obszar tkanki o nieprawidłowej strukturze wykryty w badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej lub w tomografii komputerowej)
Różnicowanie pomiędzy przewlekłym zapaleniem trzustki a guzem trzustki u chorego z niejasnym obrazem trzustki w badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej lub w tomografii komputerowej

Przeciwwskazania do badania
Zaburzenia krzepnięcia krwi (stężenie płytek krwi mniejsze niż 100 x 109/l lub wskaźnik protrombinowy mniejszy niż 60%). Jeśli pomimo tych zaburzeń biopsja jest konieczna, chorego przygotowuje się do zabiegu przetaczając koncentrat płytkowy lub osocze krwi, w zależności od rodzaju stwierdzanego niedoboru
Stany ropne w okolicy trzustki (zapalenie otrzewnej)
Ciąża
Brak współpracy pacjenta

Cel badania
Biopsję trzustki wykonuje się w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wyglądzie tego narządu w USG lub tomografii komputerowej. Zmiany w postaci torbieli oraz guzów występują najczęściej w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki oraz w nowotworach trzustki. Biopsję wykonuje się w celu oceny charakteru i budowy guza oraz ustalenia stopnia złośliwości. Nakłucie pod kontrolą USG pozwala również opróżnić torbiele zapalne oraz ropnie trzustki, czyli nieprawidłowe zbiorniki płynu zapalnego lub ropy powstałe najczęściej w przebiegu zapalenia trzustki.

Przygotowanie
Wymagana jest pisemna zgoda pacjenta na zabieg.
Konieczne jest oznaczenie grupy krwi oraz parametrów krzepnięcia krwi (czas protrombinowy, czas kaolinowo-kefalinowy, czas krwawienia, liczba płytek).

Opis badania
Biopsja trzustki to biopsja cienkoigłowa wykonywana pod kontrolą badania ultrasonograficznego.
Chory pozostaje na czczo, w czasie zabiegu leży na wznak. Skórę dezynfekuje się jodyną i spirytusem. Lekarz ultrasonograficznie bada trzustkę i wybiera miejsce do nakłucia. Tuż przed samym zabiegiem prosi o zatrzymanie oddechu (na wydechu), a następnie igłą sprzężoną z głowicą aparatu USG nakłuwa wybrane miejsce. Stosuje się cienką igłę o średnicy 0,6-0,8 mm. Materiał do badania uzyskuje się zasysając powietrze tłokiem strzykawki dołączonej do igły. Po zabiegu chory przez godzinę powinien pozostać pod opieką personelu medycznego, a potem może wrócić do domu i zjeść posiłek. Pobrane komórki po utrwaleniu ocenia pod mikroskopem lekarz histopatolog. Proces utrwalania, barwienia i oceny zajmuje zwykle w przypadku biopsji cienkoigłowej 3 dni.

Możliwe powikłania
Nudności i wymioty mogą wystąpić w czasie trwania zabiegu lub bezpośrednio po nim. Ustępują szybko bez interwencji medycznej i są wynikiem podrażnienia nerwu zaopatrującego narządy jamy brzusznej podczas biopsji.
Pacjenci mogą odczuwać przejściowy ból w czasie zabiegu.
Inne możliwe powikłania, występujące łącznie w 0,05% przypadków, to ostre zapalenie trzustki i krwawienie.

Opracowała
lek. med. Edyta Zagórowicz
źródło: emedica.pl

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post