Bioracef lek, przeciwbakteryjny, antybiotyk

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Bioracef lek, przeciwbakteryjny, antybiotyk

Post autor: admin. med. »

Preparat zawiera substancję: cefuroksym (aksetyl cefuroksymu)
Lek dostępny na receptę - refundowany
Co to jest Bioracef?
Lek przeciwbakteryjny stosowany ogólnie. Antybiotyk beta-laktamowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
Co zawiera i jak działa Bioracef?
Substancją czynną preparatu jest cefuroksym. W tabletkach zawarta jest jego nieaktywna biologicznie postać, z której po doustnym przyjęciu uwalnia się w jelitach aktywny cefuroksym. Jest to antybiotyk z grupy cefalosporyn () zaliczany do II generacji tych antybiotyków. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co uniemożliwia namnażanie się komórek bakteryjnych. Ze względu na strukturę chemiczną cefuroksym zaliczany jest do antybiotyków beta-laktamowych (), których wspólną cechą jest obecność w ich cząsteczce pierścienia beta-laktamowego. Struktura ta jest wrażliwa na działanie enzymów, tzw. beta-laktamaz, wytwarzanych przez niektóre bakterie. Beta-laktamazy obecne w komórkach bakterii mogą powodować rozkład i unieczynnienie cząsteczek antybiotyku i są jedną z przyczyn oporności bakterii na działanie antybiotyków. Cefuroksym jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, bardziej opornym na działanie bakteryjnych beta-laktamaz niż cefalosporyny I generacji. Stosowany w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, moczowych i tkanek miękkich.
Kiedy stosować Bioracef?
Preparat jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń o lekkim i średnio ciężkim przebiegu wywołanych przez wrażliwe na cefuroksym bakterie u dorosłych i dzieci powyżej 5. roku życia:
· ostre paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków
· bakteryjne zapalenie zatok przynosowych
· ostre zapalenie ucha środkowego
· zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
· zapalenie pęcherza moczowego
· odmiedniczkowe zapalenie nerek
· wczesne stadium boreliozy
· niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki z grupy cefalosporyn albo jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie ciężka reakcja nadwrażliwości na jakikolwiek inny antybiotyk beta-laktamowy (penicyliny, monobaktamy, karbapenemy).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Bioracef?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Przed zastosowaniem preparatu koniecznie skonsultuj się z lekarzem i poinformuj go, jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie reakcje nadwrażliwości na cefalosporyny, penicyliny lub na inne leki czy alergeny. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ u osób uczulonych na penicyliny lub na inne antybiotyki beta-laktamowe istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości na cefalosporyny (krzyżowa reakcja alergiczna). Ciężkie reakcje nadwrażliwości (w tym reakcje anafilaktyczne) mogą stanowić zagrożenie życia. W przypadku ich wystąpienia konieczna jest hospitalizacja i podjęcie odpowiedniego leczenia. W razie wystąpienia pierwszych objawów nadwrażliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Podczas stosowania preparatu w leczeniu boreliozy może wystąpić reakcja Jarisha i Herxheimera. Jej objawami mogą być: gorączka, bóle głowy, dreszcze, bóle mięśniowe i kostne, świąd, nudności i wymioty oraz wysypki skórne. Reakcja spowodowana jest toksyną, która wydziela się z zabitych przez antybiotyk komórek bakteryjnych. Usuwanie jej z organizmu należy do wątroby i nerek. W pewnym momenie, kiedy stężenia toksyny jest zbyt duże i wymienione narządy nie są w stanie jej w całości usunąć, zaczyna ona wywoływać opisaną reakcję niepożądaną. W takim przypadku nie należy przerywać stosowania preparatu, objawy te najczęściej ustępują samoistnie.
Ze względu na wielkość tabletek preparatu nie należy podawać dzieciom, które nie potrafią połykać tabletek; tabletkę należy połknąć w całości (nie kruszyć, nie łamać).
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów (zwłaszcza u osób w podeszłym wieku). Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. drożdżaki) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu wystąpi biegunka, nie należy leczyć jej samodzielnie, lecz skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, niekiedy o ciężkim przebiegu. Jego objawy kliniczne spowodowane są przez pałeczkę Clostridium difficile, która może namnażać się w warunkach zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Nie należy wówczas stosować leków hamujących perystaltykę jelit.
Należy zachować ostrożność jeżeli równolegle stosowane są silnie działające leki moczopędne ze względu na ryzyko niekorzystnego wpływu na czynność nerek.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Bioracef
Preparat ma postać tabletek powlekanych. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania.
Dorośli i dzieci po 12. roku życia o masie ciała większej lub równej 40 kg.:
Ostre zapalenie migdałków, ostre zapalenie zatok przynosowych, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich: 250 mg 2 razy na dobę.
Ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli: 500 mg 2 razy na dobę.
Borelioza: 500 mg dwa razy na dobę (przez 10 do 21 dni )
Dzieci (które potrafią połykać tabletki) o masie ciała poniżej 40 kg:
Ostre zapalenie migdałków, ostre zapalenie zatok przynosowych: 10 mg/kg masy ciała 2 razy na dobę, maksymalnie 125 mg 2 razy na dobę.
Zapalenie ucha środkowego, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich, cięższe zakażenia u dzieci powyżej 5. roku życia: 15 mg/kg masy ciała 2 razy na dobę, maksymalnie 250 mg 2 razy na dobę.
Borelioza: 15 mg/kg masy ciała 2 razy na dobę, maksymalnie 250 mg 2 razy na dobę. (przez 10 do 21 dni )
U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności zmiany dawkowania.
U osób z klirensem kreatyniny większym lub równym 30 ml/minutę zmiana dawkowania nie jest konieczna; w przypadku klirensu kreatyniny 10–29 ml/minutę zalecaną dawkę podawać co 24 godziny, natomiast poniżej 10 ml/minutę – co 48 godziny. Osobom poddawanym hemodializie kolejną dawkę należy podać po zakończeniu hemodializy.
Sposób podawania leku:
Stosować doustnie. Preparat należy przyjmować po posiłku, popijając niewielką ilością wody. Tabletki należy połykać w całości, nie należy ich łamać ani ich kruszyć.
Lekarz określi czas trwania leczenia.
Czy można stosować Bioracef w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
U kobiet w ciąży preparat może być stosowany wyłącznie wówczas, gdy w opinii lekarza jest to absolutnie konieczne. Jeżeli lekarz zaleci stosowanie preparatu w tym okresie należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w I trymestrze ciąży.
Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią, o ile lekarz nie uzna tego za bezwzględnie konieczne. Cefuroksym przenika do mleka matki.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności poinformuj lekarza jeżeli stosujesz:
· leki zobojętniające sok żołądkowy
· złożone doustne środki antykoncepcyjne
· doustne leki przeciwzakrzepowe
· probenecyd
· leki moczopędne (np. furosemid).
Leki zobojętniające sok żołądkowy mogą zmniejszać wchłanianie preparatu.
Preparat może zmieniać skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, co powoduje zmniejszenie wchłaniania pochodnych estrogenu i osłabienie działania doustnych środków antykoncepcyjnych, które je zawierają.
Równoległe stosowanie doustnych laków przeciwzakrzepowych może prowadzić do wzrostu wartości współczynnika INR.
Probenecyd może powodować znaczne zwiększenie stężenia preparatu, nalezy zachować ostrożność.
Równoległe stosowanie silnie działających leków moczopędnych może wywierać niekorzystny wpływ na czynność nerek.
Osoby z nadwrażliwością na penicyliny mogą być także uczulone na cefalosporyny (krzyżowa reakcja alergiczna).
Wpływ cefuroksymu na wyniki badań laboratoryjnych:
Preparat może powodować fałszywie dodatni wynik testu Coombsa (także u noworodków matek, które były leczone cefalosporynami). Cefuroksym może wpływać na wyniki oznaczeń stężenia glukozy we krwi i w moczu. W przypadku wykonywania tych badań należy poinformować lekarza i osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie badań w laboratorium o stosowaniu cefuroksymu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Bioracef może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Często mogą wystąpić: nadmierny wzrost Candida, eozynofilia, bóle głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności i ból brzucha, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Niezbyt często mogą wystąpić: dodatni odczyn Coombs'a, małopłytkowość, leukopenia, wymioty, wysypki skórne.
Ponadto, z nieznaną częstością, mogą wystąpić: nadmierny wzrost Clostridium difficile, niedokrwistość hemolityczna, goraczka polekowa, zespół choroby posurowiczej, anafilaksja, reakcja Jarisha i Herxheimera, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, żółtaczka (głównie zastoinowa), zapalenie wątroby,
pokrzywka, świąd, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post