Blok lewej odnogi pęczka Hisa – ważność rozpoznania

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
Asystentka

Blok lewej odnogi pęczka Hisa – ważność rozpoznania

Post autor: Asystentka »

Blok lewej odnogi pęczka Hisa – dlaczego to rozpoznanie jest ważne?
dr hab. n. med. Piotr Kukla
Oddział Internistyczno-Kardiologiczny, Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza, Gorlice

W dobie inwazyjnego leczenia niewydolności serca – terapii resynchronizującej (CRT) – prawidłowe rozpoznanie bloku lewej odnogi pęczka Hisa (LBBB) nabrało ponownie znaczenia. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i sprawia wiele problemów. A niewłaściwe rozpoznanie ma negatywne następstwa dla chorego. Z jednej strony niezakwalifikowanie chorego z nierozpoznanym LBBB do CRT uniemożliwia pełną i optymalną terapię niewydolności serca, co przekłada się na pogorszenie odległego rokowania. Z drugiej strony zakwalifikowanie chorego do CRT, gdy nie są spełnione kryteria rozpoznania LBBB, naraża chorego na niepotrzebne powikłania wynikające z obecności urządzenia oraz nie przynosi żadnych klinicznych korzyści w postaci poprawy rokowania. Poniżej przedstawiam kryteria dotyczące rozpoznania LBBB zaproponowane przez Sekcję Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Rozpoznanie LBBB jest możliwe tylko wtedy, jeśli spełnione są wszystkie poniższe kryteria:
1. Czas trwania zespołu QRS ≥120 ms.
2. Szeroki, zazębiony załamek R lub załamek R z plateau na jego szczycie w odprowadzeniach I, aVL,V5 i V6. W odprowadzeniach V5 i V6 dopuszczalny jest wariant RS, który wynika z przesunięcia strefy przejściowej w lewo.
3. Zespół QS lub rS w odprowadzeniach V1–V3.
4. Czas do szczytu załamka R w odprowadzeniach V5, V6 >60 ms.
5. Zmiany odcinka ST i załamka T przeciwstawne do głównego wychylenia zespołu QRS. Wariantem prawidłowym dla LBBB może być także dodatni załamek T w odprowadzeniach z dominującym załamkiem R.

Na marginesie warto dodać, że w aktualnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaleca się wszczepienie układu resynchronizującego u chorych z niewydolnością serca, u których frakcja wyrzutowa lewej komory (LVEF) jest ≤35%, rytm jest zatokowy i występuje LBBB z szerokością zespołu QRS ≥130 ms. Szerokość zespołu QRS <130 ms jest przeciwwskazaniem do CRT.

Poniżej pokazano elektrokardiogram chorego z LBBB, ze spełnionymi wszystkimi kryteriami diagnostycznymi opisanymi powyżej.
Załączniki
wyniki.png
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post