Blokady diagnostyczne i terapeutyczne

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Blokady diagnostyczne i terapeutyczne

Post autor: admin. med. »

Podstawa działania blokad jest prosta: jeśli jakaś struktura anatomiczna jest źródłem bólu, to zablokowanie przewodnictwa w nerwie unerwiającym tę strukturę spowoduje czasowe ustąpienie dolegliwości bólowych. Sam nerw również może być źródłem bólu np. w neuralgiach lub neuropatiach i wówczas zasada działania blokad jest taka sama.
Istnieje kilka różnych typów blokad nerwów, które służą do różnych celów:

Blokady diagnostyczne nerwów są używane do określania i potwierdzania źródła bólu. Blokady te zawierają zwykle tylko środek znieczulający.

Blokady prognostyczne nerwów pozwalają przewidzieć wynik zabiegów neurodestrukcyjnych w leczeniu bólu. Na przykład, blokada nerwu może być przeprowadzona w celu określenia, czy przerwanie przewodnictwa w nerwie (np. kriolezja, termolezja lub chirurgia) byłyby skuteczne w leczeniu danego bólu.

Blokady terapeutyczne nerwów stosuje się w sytuacjach kiedy zawodzi leczenie farmakologiczne i zachowawcze. Wówczas leki znieczulające i przeciwzapalne podawane są bezpośrednio w bolesne miejsca. Działanie blokady, poza niemal natychmiastowym zmniejszeniem nasilenia bólu, polega na zmniejszeniu stanu zapalnego i miejscowego skurczu naczyń krwionośnych umożliwiając szybszą regenerację uszkodzonych tkanek. Takie podanie ograniczonych dawek leków powoduje, że działają one tylko miejscowo nie wywołując reakcji ogólnych.

Poniżej przedstawiono kilka z najczęściej wykonywanych blokad nerwów oraz zespoły bólowe, w których są wykonywane:
Bóle głowy i twarzy (neuralgia trójdzielna, migrena, klasterowy ból głowy, szyjno-pochodny ból głowy):

Blokada nerwów potylicznych: większych, mniejszych i trzecich.
Blokada nerwu trójdzielnego i jego gałęzi: (nerwu nadbloczkowego, nerwu nadoczodołowego, nerwu uszno-skroniowego, nerwu podoczodołowego, nerwu żuchwowego)

Neuralgia międzyżebrowa, neuralgia popółpaścowa, bóle po torakotomii:

Blokada nerwów międzyżebrowych

Bóle kręgosłupa, rwa kulszowa:

Blokady korzeni nerwów
Blokady zewnątrzoponowe w bólach kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego
Blokady nerwów „medial branch” unerwiających stawy międzywyrostkowe w przewlekłych bólach głowy, karku i lędźwi
Blokady nerwów pośladka górnych i pośladkowych górnych w bólach dolnej części pleców
Iniekcje do mięśnia gruszkowatego

Zespół cieśni nadgarstka:
Blokada nerwu pośrodkowego

Iniekcje dostawowe leków.
U chorych u których istnieje podejrzenie, że ból pochodzi z uszkodzonego stawu można wykonać blokadę nerwu unerwiającego dany staw lub podać leki znieczulające bezpośrednio do stawu. Ustąpienie bólu potwierdza źródło dolegliwości.

Wstrzyknięcie do stawu może mieć również działanie terapeutyczne np. iniekcje do stawów krzyżowo-biodrowych lub złagodzić ból w okresie oczekiwania na leczenie operacyjne np. endoprotezo plastykę.

Blokady punktów spustowych.
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe bólu są to nadpobudliwe ogniska w mięśniach i powięziach związane z napiętymi pęczkami mięśniowymi. Punkty spustowe wykrywa się palpacyjnie: ich uciśnięcie powoduje ból miejscowy i promieniujący od miejsca uciśnięcia. Blokady punktów spustowych rezerwuje się dla chorych, u których pomimo prawidłowego leczenia i farmakoterapii nie następuje poprawa.

Skutki uboczne i ryzyko związane z blokadami nerwów
Mimo, że istnieje wiele rodzajów blokad, zabieg ten nie zawsze i nie u każdego może być zastosowany. Jeśli ból nie jest związany z pojedynczym stawem, nerwem lub małą grupą nerwów, blokada może nie być właściwym zabiegiem.

W trakcie konsultacji lekarz doradzi, czy ten zabieg jest odpowiedni, czy należy zastosować inne leczenie.
Istnieją zagrożenia i objawy uboczne związane z blokadami, są to m.in.:

Podwyższone stężenie cukru we krwi
Wzrost ciśnienia tętniczego krwi
Wysypka
Bolesność lub swędzenie w miejscu wstrzyknięcia
Krwawienie i zasinienie w miejscu iniekcji
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post