Ból bioder

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Ból bioder

Post autor: admin. med. »

Stawy biodrowe to duże stawy umieszczone w newralgicznym miejscu. Przechodzi przez nie wiele osi warunkujących mechaniczną złożoność tych stawów. Stawy łączą tułów z kończynami przenosząc wzajemne obciążenia poprzez kostny pierścień miednicy. O ich zdolności do przenoszenia obciążeń decydują: nienaruszone chrzęstne powierzchnie stawowe, płynność współpracy tzw. partnerów stawowych oraz więzadeł i mięśni otaczających staw. Biodro jest tzw. stawem mięśniowym, co oznacza, iż gwarantem jego podstawowej stabilności są właśnie mięśnie. One właśnie "napędzają" staw decydując wraz z aparatem mocnych więzadeł o swobodzie ruchów, ich zakresach oraz możliwościach siłowych kończyn, a co za tym idzie całego człowieka.

Dolegliwości stawów biodrowych są z reguły wynikiem kilku podstawowych przyczyn:
- urazów,
- nieprawidłowej pracy tkanek sterujących stawem (tzw. nierównowaga statyczna mięśni prowadząca najczęściej do zmian zwyrodnieniowych),
- tzw. przyczyn pozastawowych objawiających się dysfunkcją stawów biodrowych (głównie nieprawidłowy wzorzec dekompensacji emocjonalnej).
- wrodzone wady rozwojowe (np. stany podysplastyczne).

Staw biodrowy jest niezmiernie istotnym stawem organizmu ze względu na swoje położenie i funkcję. Jest elementem łączącym względnie sztywny pierścień miednicy z kończynami dolnymi przenosząc pomiędzy tymi elementami wzajemne naciski. Jest bardzo ruchomym w swojej naturze stawem pozwalającym na wykonywanie rozległych ruchów. Jest także rejonem wychwytującym i kumulującym określonego rodzaju stany emocjonalne.
Otoczony bardzo silnymi małymi mięśniami krótkimi skręcającymi, jak i pośrednio dużymi sterującymi pracą talerzy biodrowych narażany jest na różnorakie zmiany czynnościowe mogące ujawniać się konkretnymi stanami bólowymi w obszarze samego stawu, jak i poza nim.

Brak normy długości i elastyczności mięsni sterujących biodrem
Nieprawidłowe napięcie mięśni jest stanem, który wynika z niezachowania pełnej prawidłowej elastyczności i rozciągliwości mięśni sterujących stawem. Każdy staw, by zachować fizjologiczny zakres ruchu, a przez to wykorzystać swój potencjał ruchowy zaproponowany przez Naturę, musi być otoczony mięśniami elastycznymi i rozciągliwymi. Jeśli - wskutek zaniedbania, źle zaprogramowanych ćwiczeń czy wreszcie długotrwałej
pracy w pozycji siedzącej - doprowadza się do przykurczów mięśni (zmniejszenie naturalnej długości i elastyczności) powoduje to w krótszym lub dłuższym czasie dolegliwość danego stawu lub jego współuczestnictwo w łańcuchu innych dolegliwości łącznie z powstawaniem zmian zwyrodnieniowych. Najprostszą terapią takich stanów są ćwiczenia szeroko rozumianego stretchingu mające na celu przywrócenie fizjologicznych norm długości i elastyczności mięśni. W trakcie tych ćwiczeń obserwuje się zwykle ustępowanie dolegliwości, nawet tych odległych od rozciąganych mięśni. Dla stawu biodrowego wspomaga się je tzw. pozycjami rozciągowymi w odpowiednio wykonywanych biernych siadach mających rozciągać także torebkę stawu biorącą udział w tworzeniu patologicznych wzorców napięć.

Pozastawowe przyczyny dolegliwości
Przyczyny pozastawowe bólu bioder są to takie reakcje, które mają swoje źródło poza danym stawem (nawet całkiem daleko) a ujawniające się w nim określonym zaburzeniem (ból, drętwienie, obrzęk stawu, ograniczenie jego ruchomości, subiektywna słabość stawu, zaburzenie czucia i inne łącznie z reakcjami wegetatywnymi wynikającymi z odruchowego połączenia tkanek narządu ruchu z organami wewnętrznymi). Stawy biodrowe są tzw. stawami odbiorcami-nadawcami, tzn., że mają zdolność wychwytywania napięć o różnym charakterze pochodzących zarówno ze sfery fizycznej, jak i psychicznej, jak i przesyłania ich do innych stawów, jak kolano czy stopa. Najczęstszym nadawcą bodźców przeciążeniowych dla biodra są: struktury miednicy, stawy krzyżowo-biodrowe i kręgosłup oraz sfera emocjonalności (smutek). Tam więc należy szukać powodów do bólu bioder. Nierozwiązany problem wadliwego funkcjonowania biodra może obić się dolegliwością struktur-odbiorców czyli organów miednicy mniejszej, stawy krzyżowo-biodrowe, kolana, stopy, jak i pośrednio poprzez układ wegetatywny głowa, szyja.

Leczenie w ramach zakładu rehabilitacji
Jako zabiegi podstawowe stosujemy:
- pracę z terapeutą manualnym (specyficzne zabiegi ręczne, jak mobilizacje i manipulacje stawów, mobilizacje tkanek miękkich),
- autoterapię zadaną pacjentowi.

W walce z bólem stosujemy:
- zabiegi odruchowe (igłoterapia),
- fizykalne (laser, pole magnetyczne, krioterapię).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post