Ból głowy w ciąży,jak leczyć?

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Ból głowy w ciąży,jak leczyć?

Post autor: admin. med. »

Ból głowy, chociaż zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, bywa dokuczliwy. To nieprawda, że w ciąży musisz cierpliwie go znosić. Zwłaszcza, że ból głowy to częsta dolegliwość przyszłych mam. Są naprawdę skuteczne sposoby, by szybko i bezpiecznie się z nim pożegnać.
Bóle głowy to problem dotyczący większości ciężarnych. Hałas, stres, zmęczenie, za mało ruchu na świeżym powietrzu, brak snu, a także jego nadmiar (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży), przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów oraz niewłaściwe odżywianie to główni winowajcy. Bóle pojawiające się na początku ciąży mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu, niezbędna dla rozwoju twojego maleństwa, powoduje także zatrzymywanie wody w tkankach. Powstają wówczas niezauważalne obrzęki, które obejmują też tkankę mózgową, a znajdujące się tam receptory nerwowe reagują bólem na zwiększony ucisk. Na szczęście nie jest to niebezpieczne ani dla ciebie, ani dla płodu.

Zanim pojawi się ból głowy

Przede wszystkim zwolnij obroty. Naprawdę są ważniejsze sprawy od humorów szefa, koloru tapety w pokoju dziecka czy porządków w szafie. Na co dzień potrzebujesz przede wszystkim relaksu i 8–10 godzin snu (dobrze ci też zrobi poobiednia drzemka). Pamiętaj o spacerach, by dotlenić organizm i regularnych posiłkach, bo głód objawia się nie tylko ssaniem w żołądku, ale także bólem głowy. W twojej diecie nie powinno zabraknąć bogatych źródeł magnezu (kasza gryczana, mąka razowa, pestki dyni, kakao, koper, migdały, soja, banany, muesli, szczaw, jeżyny, fasola biała, botwina), bo właśnie niedobór tego pierwiastka często wywołuje tzw. ból napięciowy. Jest tępy i niezbyt silny, ale bywa uporczywy. Może utrzymywać się nawet tygodniami, z krótkimi tylko przerwami. Lepiej więc mu zapobiegać. Podobne dolegliwości wywołuje nawet niewielkie odwodnienie, dlatego nie zapominaj o piciu. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy napój jest tak samo dobry. Kawa, herbata czy gęste soki mogą dodatkowo sprzyjać utracie płynu z organizmu lub utrudniać jego wchłanianie. Najlepsza jest czysta woda, butelkowana, niegazowana, o niskiej zawartości minerałów (do 500 mg pierwiastków na litr), by nadmiernie nie obciążyć zapracowanych nerek – twój mały lokator wymaga od nich dodatkowego wysiłku. Warto wybrać taką, którą specjalnie dla kobiet w ciąży polecają Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Nie zapominaj o wygodnym łóżku, bo ból głowy czasem pochodzi od kręgosłupa. Materac nie powinien być ani za twardy, bo na sztywnym podłożu twoje kości oraz mięśnie są stale napięte i nie wypoczywają w pełni, ani za miękki, bo wówczas się „zapadasz” i obciążenie na kręgosłup jest nierówne.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Ból głowy bywa objawem nadciśnienia, a to może sygnalizować groźne dla zdrowia zatrucie ciążowe. Jeśli masz aparat do mierzenia ciśnienia, regularnie je kontroluj. Gdy przekroczy normę, czyli 135/85 mmHg, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem prowadzącym. O dalszym postępowaniu powinien zdecydować położnik. Bez aparatu także możesz rozpoznać, że przyczyną dolegliwości jest nadciśnienie. Ból przez nie wywołany jest zazwyczaj dokuczliwy, atakuje rano, w tylnej części głowy (potylicy). Czasem towarzyszy mu dzwonienie lub szum w uszach i nadmierne pobudzenie.

Z bólem głowy do lekarza

Bywa tak, że lekarz prowadzący ciążę decyduje, że bólem głowy powinien zająć się inny specjalista. Jeśli chorujesz na migrenę i jesteś pod opieką neurologa, teraz on także będzie pomagał ci zwalczać dolegliwości. Jest jednak spora szansa, że w wyniku zmian hormonalnych na czas ciąży zapomnisz o migrenie. Choć mechanizm tego zjawiska nie został do końca poznany, statystyki potwierdzają, że typowe bóle migrenowe (jednostronne, pulsujące, ostre) w okresie ciąży zdarzają się znacznie rzadziej, niż poza nią. Najlepiej jeszcze przed poczęciem uzgodnić z neurologiem leczenie w razie ciąży. Wiele preparatów (zarówno przyjmowanych doraźnie, jak i stale), stosowanych w leczeniu migreny, jest niewskazanych dla ciężarnych. Ból głowy może wywołać infekcja górnych dróg oddechowych (zwłaszcza zatok), a nawet źle dobrane okulary. Dlatego nie zdziw się, gdy ginekolog zaleci ci konsultację u laryngologa czy okulisty.
Bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży

Jeśli jednak dopadnie cię taki „zwyczajny” ból głowy, wypróbuj sprawdzone, bezpieczne metody.

Weź ciepłą (nie gorącą) kąpiel. Woda rozluźnia, relaksuje, wycisza. Postaraj się nie siedzieć w wannie dłużej niż kwadrans.
Odpocznij w zaciemnionym pokoju (dobrze wywietrzonym). Ważne, by panowała w nim kompletna cisza.
Połóż na czole chłodny okład. Możesz także włożyć stopy do miski z ciepłą wodą, a skronie pocierać lodem.
Czasem pomaga łagodny masaż: kolistymi ruchami bólu głowy masuj twarz, zaczynając od czoła, a na skroni kończąc. Potem przejdź do karku i masuj go, kierując się w stronę barków. A najlepiej poproś kogoś, by to zrobił.
Jeśli podejrzewasz, że sprawcą bólu może być obciążony kręgosłup, wypróbuj ćwiczenie łagodzące napięcie mięśni: usiądź wygodnie i pochyl głowę w lewo, do ramienia. Policz do 6. Zrób to samo w drugą stronę. Obróć głowę w bok. Znowu policz do 6. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz, obracając głowę w drugą stronę.

Chociaż w ciąży obowiązuje zasada: żadnych leków bez zgody lekarza, naprawdę nic złego się nie stanie, jeśli połkniesz doraźnie jedną tabletkę (ale nie więcej) paracetamolu. To środek, który uchodzi za bezpieczny w ciąży. Na przyszłość porozmawiaj z lekarzem o dawkowaniu leków przeciwbólowych, gdyby głowa znowu dokuczała.

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, gdy ból jest niezwykle silny, taki, jakiego wcześniej nie miałaś, i towarzyszą mu:

nudności i wymioty, robi ci się słabo (mdlejesz), zwłaszcza jeśli powyższe objawy pojawią się np. po uderzeniu w głowę (istnieje prawdopodobieństwo krwotoku podpajęczynówkowego lub krwiaka śródmózgowego)
gorączka powyżej 38ºC (to może być np. infekcja dróg moczowych)
zawroty głowy i nasilone uczucie zmęczenia
obrzęki twarzy albo rąk
zaburzenia widzenia
sztywnienie karku
bezwład rąk i nóg, drgawki.

Skontaktuj się także z lekarzem, jeśli zdarzy ci się stracić przytomność z niejasnych przyczyn, gdy boli cię głowa rano po przebudzeniu lub ból budzi cię w nocy.
źródło:poradnikzdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post