Ból w klatce piersiowej Objawy, diagnostyka i leczenie

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Ból w klatce piersiowej Objawy, diagnostyka i leczenie

Post autor: admin. med. »

Ból w klatce piersiowej to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarzy. Zwykle myślimy, że przyczyną bólu jest choroba serca, choć może on mieć najróżniejsze przyczyny.

Do najczęstszych powodów bólu w klatce piersiowej należą:

choroba wieńcowa ( choroba niedokrwienna serca ), nie będąca jeszcze zawałem serca
zawał mięśnia serca
bóle mięśniowe
neuralgia, bóle korzeniowe
zapalenie chrząstek żebrowych
stłuczenie klatki piersiowej
choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
zapalenie opłucnej
zapalenie przełyku
skurcz przełyku

Znacznie rzadziej ból w klatce piersiowej jest objawem:

guza płuca lub oskrzela
guza śródpiersia
raka przełyku
zatorowości płucnej
zapalenia osierdzia
zapalenia pęcherzyka żółciowego w przebiegu kamicy żółciowej
Najbardziej niebezpiecznym objawem jest ból wieńcowy, który pojawia się przy niedokrwieniu mięśnia serca, mogącym prowadzić do zawału. Jest najczęściej ból tępy, rozlany, umiejscowiony za mostkiem, chory ma wrażenie pieczenia, ucisku klatki piersiowej lub ciężaru spoczywającego na klatce piersiowej, bólowi zwykle towarzyszy lęk. Ból wieńcowy może promieniować do szyi i żuchwy, powodując jej drętwienie, albo do kończyny górnej lewej. Ból ten pojawia się zwykle przy wysiłku fizycznym, zdenerwowaniu, po wyjściu na zimne powietrze. Zwykle ustępuje po około 5-10 min odpoczynku lub po uspokojeniu się. Jeśli utrzymuje się przez 20 minut i dłużej i nie ustępuje po zażyciu nitrogliceryny, może wskazywać na zawał mięśnia serca. W przebiegu zawału mogą pojawić się dodatkowo poty, zasłabnięcie, utrata przytomności, bóle w dołku podsercowym, wymioty. Ból w klatce piersiowej o charakterze bólu zawałowego bezwzględnie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej .
Tępy ból w klatce piersiowej o charakterze pieczenia może pojawiać się także w przebiegu zapalenia przełyku, kamicy pęcherzyka żółciowego, przy dużej przepuklinie rozworu przełykowego przepony ( część żołądka dostaje się wówczas do klatki piersiowej). W przypadku przepukliny rozworu i w zapaleniu przełyku ból nasila się po posiłku lub w pozycji leżącej.
Ból w klatce piersiowej ostry, przeszywający, o charakterze kłucia, nasilającego się przy głębszym wdechu, kaszlu, lub ruchach tułowia wskazuje raczej na pochodzenie ze ściany klatki piersiowej. Pojawia się w zapaleniach nerwów międzyżebrowych, po stłuczeniach klatki piersiowej, w zapaleniach chrząstek żeber lub mięśni międzyżebrowych ( np. po nadmiernym wysiłku fizycznym), w chorobach opłucnej. Podobne bóle pojawić się mogą również w przebiegu zaburzeń nerwicowych.

Ból w klatce piersiowej przypominający ból wieńcowy wymaga pilnego kontaktu z lekarzem, wykonania EKG, a często również obserwacji w warunkach szpitalnych.
W diagnostyce bólu w klatce piersiowej wykonuje się w zależności od podejrzewanej przyczyny:

EKG
RTG klatki piersiowej
USG jamy brzusznej
gastroskopię
badania krwi
tomografię klatki piersiowej
angioTK klatki piersiowej

Badania diagnostyczne według potrzeby dobiera lekarz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post