[Film] Bóle porodowe

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

[Film] Bóle porodowe

Post autor: admin. med. »

Na ból brzucha w czasie ciąży trzeba się przygotować, ale zazwyczaj są to bóle niegroźne, ponieważ są fizjologicznym objawem powiększającej się macicy (zwłaszcza w pierwszej połowie ciąży), mogą być zarówno mniej jak i bardziej uciążliwe. Dobrze więc się po prostu do nich przyzwyczaić i traktować je jako stan normalny. Ciężarna może podawać uczucie pełności w jamie brzusznej, tzw. „ciągnięcia", szczególnie w okolicy pachwin, co związane jest z rozciąganiem i napinaniem więzadeł macicy utrzymujących ją w jamie brzusznej.

W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się niegroźne bóle związane z ruchami płodu odczuwane, jako „uczucie bąbelkowania" czy „bolesne kopnięcia".

Kobieta ciężarna jest narażona również na bóle brzucha nie związane z ciążą (np. niestrawność, zapalenie wyrostka robaczkowego) oraz na bóle sygnalizujące niebezpieczeństwo utraty ciąży, kiedy to jest potrzebna jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Zawsze takim stanem jest towarzyszące bólom brzucha plamienie lub krwawienie z dróg rodnych.

Następną sytuacją wymagającą konsultacji ginekologicznej są regularne, bolesne skurcze macicy i twardnienia brzucha -- są to objawy rozpoczynającego się porodu zarówno o czasie jak i przedwczesnego. Ból porodowy jest jednym z najsilniejszych, jakiego doświadcza kobieta. Odczuwanie bólu zależy zarówno od zaawansowania (najtrudniej jest dotrwać do rozwarcia około 8 cm), jak i predyspozycji genetycznych. Bywają kobiety, które ból porodowy znoszą bez potrzeby wsparcia farmakologicznego, dla innych ból porodowy jest tak silny, że wymaga interwencji.

Szerzej na temat bólów porowych opowie nasz ekspert -- prof. dr hab. Paweł kamiński, ginekolog i endokrynolog.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post