Bóle u dzieci

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Bóle u dzieci

Post autor: admin. med. »

Problem bólu u dzieci jest o tyle złożony, że wymaga dobrej komunikacji dziecko-opiekun. U bardzo małych dzieci, które jeszcze nie mówią i nie potrafią wskazać palcem miejsca bólu, należy skupić się na obserwowaniu objawów. Najczęściej bolącymi miejscami u dzieci są: brzuszek, gardło, ucho, głowa i nogi. Im dziecko starsze, tym łatwiej o rozpoznanie. Odczuwanie bólu u dzieci jest doznaniem bardzo indywidualnym, tak samo jak w przypadku dorosłych. Z odczuwaniem bólu związana jest większość dziecięcych chorób. Czas nabywania przez dziecko odporności, np. po pójściu do przedszkola, wiąże się z większą częstotliwośią zachorowań, oraz jest okresem, kiedy dziecko poznaje, czym jest ból. Opiekunowie poprzez zdobywane z czasem doświadczenie i obserwowanie dziecka są w stanie określić indywidualny próg bólu dziecka. Dobieranie dawek leków przeciwbólowych w przypadku dzieci powinno być zawsze konsultowane z lekarzem pediatrą.

Opiekunowie poprzez zdobywane z czasem doświadczenie i obserwowanie dziecka są w stanie określić indywidualny próg bólu dziecka. Dobieranie dawek leków przeciwbólowych w przypadku dzieci powinno być zawsze konsultowane z lekarzem pediatrą.

Dlaczego boli?
Powodów pojawienia się bólu u dzieci może być bardzo wiele. Oprócz tych typowo urazowych, jak np. skaleczenie, oparzenie czy uderzenie, w przypadku dzieci mówi się także o bólu wzrostowym, czyli związanym z rośnięciem czy odczuwaniem lęku. W sytuacjach napięcia emocjonalnego najczęściej boli brzuch, a w okresach wzmożonego rośnięcia - nogi. Dzieci rosną bowiem skokowo, kości rozciągają się w krótkim czasie o kilka centymetrów, co jest dla dzieci źródłem bólu. Innym typowym rodzajem bólu jest ból ucha. Występuje on znacznie częściej u dzieci niż u dorosłych, a to z bardzo prostego powodu. Trąbka słuchowa łącząca ucho środkowe z gardłem jest u dzieci krótsza i szersza, co stwarza "lepsze" warunki do przenoszenia bakterii i wirusów z gardła i nosa do ucha. Niekiedy ból ucha wiąże się z zapaleniem gardła lub może oznaczać, że utknęło w nim ciało obce - wówczas jak najszybciej należy udać się do lekarza.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Typy bólów
W przypadku dzieci rodzaje bólu można podzielić ze względu na miejsce występowania. Najczęściej spotykane, najbardziej typowe to bóle: ucha, brzucha, nóg, gardła i głowy.

Ból ucha
Potrafi być bardzo silny i dokuczliwy. Zazwyczaj towarzyszy mu gorączka, sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza. Dziecko jest niespokojne, trze zainfekowane ucho, pociąga za nie, nie bardzo rozumiejąc, co się dzieje. Ulgę przynosi wówczas stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ciepłe kompresy, lekarz przypisuje też zazwyczaj antybiotyk. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, albowiem ucho niewyleczone do końca może doprowadzić do przewlekłego zapalenia, a nawet utraty słuchu.

Ból brzucha
Zazwyczaj świadczy o stanie zapalnym jamy brzusznej, niestrawności lub nadchodzącej chorobie. Jeśli połączony jest z siusianiem, może oznaczać problemy z układem moczowym i infekcje w jego obrębie. Bardzo często ból brzucha ma podłoże emocjonalne - brzuch boli ze strachu, z powodu stresu lub nadmiernego napięcia. Może wówczas pomóc podanie dziecku naparu z melisy. W przypadku niemowląt ból brzucha najczęściej związany jest z kolką, z której zazwyczaj dzieci wyrastają po ukończeniu 3. miesiąca życia. U starszych dzieci nawracające, rozlane bóle brzucha po jedzeniu mogą oznaczać obecność pasożytów. Należy wówczas zrobić odpowiednie badania. Ostry ból, schodzący ku pachwinom, zaczynający się w okolicy pępka, może być sygnałem zapalenia wyrostka robaczkowego. Nie należy wówczas podawać dzieciom żadnych doustnych leków i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Ból nóg
Kiedy rośnie kość, rozciąga się otaczająca ją okostna. Dzieje się to w sposób dosyć gwałtowny. Razem z okostną rozciągają mięśnie i ścięgna. Charakterystyczne jest to, że bóle tym spowodowane nasilają się podczas odpoczynku. Dziecko może wówczas wybudzać się w nocy i płakać, skarżyć się na nogi, ale nie umie powiedzieć, gdzie dokładnie go boli. W takich sytuacjach chwilową ulgę może przynieść masowanie łydek i ciepłe okłady.

Ból gardła
Pieczenie, drapanie w gardle, brak apetytu, spowodowany bólem przy przełykaniu to najczęściej sygnały zapalenia. W tym czasie należy podawać dziecku papkowate pożywienie, nie za gorące, nie za kwaśne, aby nie podrażniać śluzówki. Ulgę może przynieść ssanie kostek lodu, picie chłodnych napojów, nawilżanie powietrza oraz podawanie leków przeciwbólowych. Jeśli bólowi gardła towarzyszy ból ucha, należy udać się do lekarza.

Ból głowy
Może być spowodowany bardzo różnymi czynnikami. Ten bezpośrednio związany z miejscem bólu, powstje na skutek urazu po upadku, uderzeniu czy stłuczeniu. Jeśli chodzi o nabicie sobie guza, zimny okład powinien tu wystarczyć. Jeśli jednak dziecko jest oszołomione, nie pamięta, co się stało, ma nudności i wymioty, należy szybko udać się do lekarza. Najczęściej jednak głowa boli z powodu choroby, kataru, przeziębienia czy gorączki. Ulgę przynoszą leki przeciwbólowe i okłady. Innym niezwiązanym z chorobami rodzajem bólu głowy jest ból z głodu lub niedotlenienia. Wówczas pomaga podanie dziecku przekąski, która podniesie poziom glukozy we krwi (banan, suszone owoce, sok) i wywietrzenie pomieszczenia. Niekiedy bóle głowy oznaczają początek problemów ze wzrokiem. Jeśli dziecko narzeka na głowę i do tego trze oczy, należy skonsultować się z okulistą.
dr Rafał Mierzyński
źródło: po-bolu.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post