Brak szczepienia sprzyjał a ogniska odry i krztuśca

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Brak szczepienia sprzyjał a ogniska odry i krztuśca

Post autor: Asystentka »

Brak zgody na szczepienia sprzyjał pojawianiu się ognisk epidemicznych odry i krztuśca
Association between vaccine refusal and vaccine-preventable diseases in the United States: review of measles and pertussis
Phadke V.K. i wsp.
JAMA, 2016; 315: 1149–1158

W metaanalizie 18 badań przeanalizowano związek pomiędzy ogniskami epidemicznymi odry i krztuśca a tendencją do opóźniania szczepień lub całkowitej rezygnacji z nich. Uwzględniono publikacje o ogniskach epidemicznych odry dostępne od stycznia 2000 roku oraz krztuśca dostępne od stycznia 1977 roku, a także badania oceniające ryzyko zachorowania u niezaszczepionych osób.

Zidentyfikowano 18 publikacji na temat odry (9 raportów rocznych i 9 raportów o ogniskach epidemicznych), opisujących łącznie 1416 zachorowań na odrę. Ponad połowa (56,8%) chorych nie była szczepiona przeciwko odrze. Wiek chorych mieścił się w zakresie od 2 tygodni do 84 lat, 178 przypadków odnotowano u dzieci, które nie ukończyły 12. miesiąca życia, a zatem z racji zbyt młodego wieku nie były objęte programem szczepień przeciwko odrze. Spośród 970 chorych, dla których dostępne były szczegółowe dane na temat przebytych szczepień, 574 osoby nie były szczepione MMR, mimo że zgodnie z obowiązującym programem takie szczepienie im przysługiwało – 405 (70,6%) osób zwolniono ze szczepienia MMR z przyczyn innych niż przeciwwskazania medyczne (np. przekonania religijne lub światopoglądowe).

W metaanalizie uwzględniono również 32 publikacje o ogniskach epidemicznych krztuśca, w których odnotowano 10 609 zachorowań u osób ze znaną historią szczepień przeciwko krztuścowi. Wiek chorych mieścił się w zakresie od 10 dni do 87 lat. W 5 największych ogniskach epidemicznych 24–45% chorych nie było w ogóle szczepionych przeciwko krztuścowi lub szczepienie to nie było kompletne. Jednak odnotowano również kilka ognisk w populacjach o dużym wskaźniku wyszczepialności przeciwko krztuścowi, co było prawdopodobnie związane z zanikaniem ochrony poszczepiennej wraz z upływem czasu. W 9 publikacjach opisujących łącznie 12 ognisk epidemicznych podano szczegółowe dane na temat niezaszczepionych chorych – w przypadku 8 ognisk świadoma rezygnacja ze szczepień dotyczyła aż 59–93% takich osób.

Autorzy badania wyciągnęli wniosek, że duży odsetek zachorowań na odrę w Stanach Zjednoczonych po jej eradykacji dotyczył osób zwolnionych ze szczepień z przyczyn innych niż przeciwwskazania medyczne. Chociaż ponowne zwiększenie zapadalności na krztusiec tłumaczy się m.in. zanikającą odpornością poszczepienną, rezygnacja ze szczepień jest nadal czynnikiem ryzyka zachorowań na krztusiec w niektórych populacjach.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post