Brakuje leków dla chorych na parkinsona, zakrzepicę, wrzody

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Brakuje leków dla chorych na parkinsona, zakrzepicę, wrzody

Post autor: admin. med. »

Brakuje leków w lubelskich aptekach. Nielegalny handel trwa - informuje „Kurier Lubelski”.

Jak informują lekarze, pacjenci skarżą się, że nie mogą dostać np. Clexanu, który jest stosowany w leczeniu choroby zakrzepowo-zatorowej. Musi im zostać przepisany zamiennik.

Zdaniem specjalistów, to ogromny problem. Polskie hurtownie eksportują leki do Niemiec i sprzedają po wyższych cenach. Ten nielegalny proceder trwa od paru lat.

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, w Lubelskiem brakuje głównie leków stosowanych w chorobie Parkinsona, chorobach przewodu pokarmowego i układu moczowego oraz zakrzepicy.

Chorzy na parkinsona potwierdzają, że od dłuższego czasu mają trudności z dostępem do leku o nazwie Madopar.

To lek refundowany. Kosztuje ok. 3 zł. Wywóz leków za granicę spowodował, że farmaceuci wydzwaniają po innych aptekach w Lublinie, by sprawdzić, gdzie preparat może być dostępny.

Aptekarze z Lublina potwierdzają, że powiększa się lista trudno dostępnych leków. Często nie są w stanie zamówić preparatów przez hurtownie farmaceutyczne. Są odsyłani do kanałów dystrybucyjnych lub bezpośrednio do producenta. Brakuje niektórych leków, jeżeli są, to są przyznawane aptekom w bardzo śladowych ilościach.

Ministerstwo Zdrowia zamierza wkrótce negocjować z hurtowniami farmaceutycznymi podział i ceny leków, by stawki dla klientów zagranicznych były wyższe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post