Chcesz uniknąć problemów z pamięcią? Zmuś swój umysł do wysi

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Chcesz uniknąć problemów z pamięcią? Zmuś swój umysł do wysi

Post autor: admin. med. »

Chcesz uniknąć problemów z pamięcią? Zmuś swój umysł do wysiłku
Osoby w podeszłym wieku, które regularnie zmuszają swój umysł do wysiłku, są mniej narażone na rozwój deficytów poznawczych - informują naukowcy z Kliniki Mayo w Rochester (USA).

Korzystanie z komputera, czytanie, uczestniczenie w życiu społecznym, zajmowanie się rękodziełem - to przykłady działań, które pozwalają starszym osobom zachować sprawność umysłu na dłużej. Amerykańscy badacze wykazali, że angażowanie się w którąkolwiek z tych czynności co najmniej raz w tygodniu zmniejsza w późniejszym wieku ryzyko pojawienia się problemów z pamięcią i myśleniem.

W badaniu wzięło udział prawie 2 tys. osób w podeszłym wieku (70 lat i więcej), których funkcje poznawcze znajdowały się na właściwym poziomie (nie były w żaden sposób upośledzone).

Okazało się, że osoby korzystające co najmniej raz w tygodniu z komputera były o 42 proc. mniej narażone na rozwój nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania poznawczego niż osoby, które tego nie robiły. Czytanie pozwalało z kolei obniżyć ryzyko deficytów poznawczych o 30 proc., aktywność społeczna o 23 proc., rękodzieło (np. dzierganie) o 16 proc., a granie w różnorakie gry o 14 proc.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post